Salt la continut

Fotografie

Sarbatorile de iarna in famile

• Please log in to reply
7 raspuns(uri) in acest subiect

#1 amalia0701

amalia0701

Jaguar

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6314 Mesaje:
  • Dispozitie:Under construction
  • Sex:Feminin

Postat 30 November 2006 - 05:52 AM

Vin sarbatorile........
Frumos, io imi doresc sa merg la Deva sa imi petrec Craciunul in familie cu fratii, cu bunicii, cu neamurile, prietenii din liceu, mai ales ca de Craciun am liber dar mucesc de Anul nou.
Mi-e dor sa merg cu colinda, nu am mai fost de vreo 4-5 ani, am si uitat de cand..........
Fiica mea in schimb vrea sa ne petrecem sarbatorile la noi acasa in familie ........
Oare de ce familia mea cu familia ei nu-i acelasi lucru?
O fi conflictul intre generatii, sau nu am stiut eu sa o invatz ce familia?
Sau e doar rasfatzul unei pustioaice de 13 ani care stie ca se departeaza de net?
:huh:

#2 himere2005

himere2005

Jaguar

• Membri
  • 6016 Mesaje:
  • Dispozitie:incendiara

Postat 30 November 2006 - 07:23 AM

atunci cind mergeti acolo, tot timpul asta ea ce face amalia, voi poate va simtiti bine intre voi, insa tinerii din ziua de azi vor mai multa distractie. o bagati suficient in seama? in plus ei vor sa fie cool, nu stiu daca e genul romantic care sa cinte cintece de craciun si bla-bla-bla...s-ar putea sa vrea ca de sarbatori sa vrea sa se intilneasca cu tineri de seama ei si sa "lucreze" la computer sau sa danseze, sa faca glume intre ei. de ex. ce as face eu daca ar fi zapada: o bulgareala, un om de zapada, un foc de tabara, chestiile astea cred ca pot fi cool pentru ei. dar cred ca depinde foarte mult cit sunt de comunicativi si inovativi cei din familia ta, daca au simtul umorului si nu in ultimul rind trebuie bagati ei in seama. adica nu intrebati ce ai mai facut la scoala, pe ei ii intereseaza moda, muzica buna, coafurile, un film aparut de curind, trebuie sa tii pasul cu ei. sper ca m-am facut inteleasa, nu stiu ce m-oi face mai tirziu, mai invat si eu de la voi :rolleyes: :*

Acest mesaj a fost editat de himere2005: 30 November 2006 - 07:24 AM

#3 daconst

daconst

Taz

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3543 Mesaje:

Postat 30 November 2006 - 07:43 AM

Hei,Amalia,esti din Deva???? :cheer:
Eu sunt din Hunedoara. :))
Da,frumoase obiceiuri avem in zona noastra.Si eu abia astept sa merg cu colinda cu gasca,mai ales ca n-am fost nici anul trecut.O sa recuperez la anul din plin.Cel putin cit e bb mic voi incerca sa fiu in Ro de sarbatori ca dupa ce creste si-si impune si el parerile si ideile va fi tot mai greu.
Eu zic ca diferentele dintre generatii isi spun cuvintul...nu prea avem ce face. :sorry:

Te pup si eu ardeleanca mea. :* :give_rose:

#4 himere2005

himere2005

Jaguar

• Membri
  • 6016 Mesaje:
  • Dispozitie:incendiara

Postat 30 November 2006 - 12:53 PM

amalia, te tine punga sa ei laptop? asa va fi si fata fericita si voi la fel. mai gasiti pe undeva conexiune la net si gata problema :tease:

#5 Lady

Lady

Amiba

• Membri
  • 6 Mesaje:

Postat 30 November 2006 - 01:03 PM

si eu sunt de parere ca macar de Craciun sa avem o masa cu toata familia si sa discutam ce a mai facut fiecare, mai ales daca suntem imprastiati prin toate colturile tarii. de obicei asa se intampla, iar de revelion fiecare pe unde poate... :))

#6 Sexymom

Sexymom

Jaguar

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 9086 Mesaje:
  • Inaltime (cm):170
  • Greutate dorita:61

Postat 30 November 2006 - 02:00 PM

Amalia si eu as vrea sa mai sarbatoresc ca inainte, sa ne strangem toti in jurul bradului, sa vb. ce am mai facut, sa bem un vin fiert, sa facem sarmale, sa miroasa casa a cozonac, sa simtim sarbatoarea, fara net, muzica tare,agitatie, probleme, sa merg cu colindul, cu capra, cu sorcova, sau sa primesc eu colindatori....As vrea ca si copii mei sa simta asta macar odata.Nu sunt de acord cu cei care spun ca , copii nu simt asta, ca nu se distreaza, copii trebuie sa inteleaga ca familia e cea mai importanta in lumea asta, nu netul, imbracamintea, anturajul, discoteca....trebuie sa aiba stabilite anumite valori si sa le respecte, asa cum se intampla de Paste, de Craciun, ei sa fie prezenti la masa, langa bunici, imbracati decent, mancand tot din farfurie si multumind pt. cele ce li se ofera.Nu ca vreau cu prieteni mei la disco sau pe gard in fata blocului.Au restul anului pt. asta. :devil:

Anul asta o sa fie ceva special pt. ca am musafiri din Romania, iar sotul profesoarei care vine la noi e preot si tine la traditie, canta si intr-un cor bisericesc.
Asa ca o sa simt din plin sarbatoare de Craciun si de Revelion.Si bradul o sa-l facem impreuna cu ei, o sa umplu casa de lumanari , o sa am si finii langa mine si o sa ma bucur din plin. Si nu o sa tin regim nici macr o zi.

#7 dany

dany

T-Rex

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 15218 Mesaje:

Postat 01 December 2006 - 01:07 AM

Ma bag si eu ,cu toate ca.....

Deci : imi e un dor imens de Craciunul din tara :mers la colindat,cantat,dansat,,,Cand eram in tara plecam ,de obicei ,de la mine cu 2 perechi ...mergeam ,cantand colinde ,pe jos, la alte perechi ( acolo beam ceva si papam ceva usor ) si..tot asa...pana dimineata ...ne strangeam cam 6-7 perechi ...Perechea care era ultima pe lista era gazda chefului !!!! Acolo ramaneam si chefuiam pana nu mai puteam !!! Offffffffffffffffffffff,ce dor mi-e de acele vremuri !!!

Aici,in Germania,Craciunul,pentru mine, inseamna : pe 24 Decembrie mers la socrii si umflat de mancare ( e suuupppeerrr,nu ma pot plange...chiar daca sunt singura care trebuie sa cant colinde romanesti in fiecare an...-ei canta pe limba lor - dar sunt numai ochi si urechi cand ma aud pe mine cu ceva nou )Si ce imi place e ca socrii mei fac tot ce pot pentru a le face pe nepotelele mele sa creada in continuare in "MOs Craciun " !!!! Adica...fetitele sunt pacalite sa mearga in bucatarie ...apoi aud clopeteii si ...sa le vedeti fetele ( durere !!!! ) ...Apoi apare socrul meu ( pe care nepotica mea cea mare l-a recunoscut anul trecut dar nu a zis nimic :)) ) imbracat in Mos Craciun si le pune pe fete sa spuna poezii sau sa cante ceva si ...apoi apar cadourile !!! Nu stiu cum sa descriu febra cu ,care deschid fetele cadourile !!!!!!!!!! Nu stiu daca eu ,fiind micuta ...am reactionat vreodata asa !! Plang de fiecare data cand le vad cum desfac cadourile!!!!!.
Pe 25 Decembrie ... de obicei iar la socrii sa mancam ce a mai ramas de pe 24 decembrie :)) .

Dar...anul asta se va schimba ceva ,in familia mea,( sper sa iasa) pe 25 decembrie am invitat cativa prieteni la noi : vor servi mancaruri traditionale romanesti !!!!!!!!!!!!!!

Acest mesaj a fost editat de danyhoney: 01 December 2006 - 01:18 AM

#8 aki

aki

Yeti

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10595 Mesaje:
  • Dispozitie:Ca totdeauna...

Postat 01 December 2006 - 08:46 AM

Amalia si eu as vrea sa mai sarbatoresc ca inainte, sa ne strangem toti in jurul bradului, sa vb. ce am mai facut, sa bem un vin fiert, sa facem sarmale, sa miroasa casa a cozonac, sa simtim sarbatoarea, fara net, muzica tare,agitatie, probleme, sa merg cu colindul, cu capra, cu sorcova, sau sa primesc eu colindatori....As vrea ca si copii mei sa simta asta macar odata.Nu sunt de acord cu cei care spun ca , copii nu simt asta, ca nu se distreaza, copii trebuie sa inteleaga ca familia e cea mai importanta in lumea asta, nu netul, imbracamintea, anturajul, discoteca....trebuie sa aiba stabilite anumite valori si sa le respecte, asa cum se intampla de Paste, de Craciun, ei sa fie prezenti la masa, langa bunici, imbracati decent, mancand tot din farfurie si multumind pt. cele ce li se ofera.Nu ca vreau cu prieteni mei la disco sau pe gard in fata blocului.Au restul anului pt. asta. :devil:

Anul asta o sa fie ceva special pt. ca am musafiri din Romania, iar sotul profesoarei care vine la noi e preot si tine la traditie, canta si intr-un cor bisericesc.
Asa ca o sa simt din plin sarbatoare de Craciun si de Revelion.Si bradul o sa-l facem impreuna cu ei, o sa umplu casa de lumanari , o sa am si finii langa mine si o sa ma bucur din plin. Si nu o sa tin regim nici macr o zi.

Sunt intru totul deacord cu tine ,draga Sexy.Traditiile se pierd incetul cu incetul.Dar noi trebuie sa le pastram.Sa povestim la copii si sa practicam mai departe obiceiurile.Asta e comoara fiecarui popor.

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi