Salt la continut

Fotografie

reapropierea dintre ortodoxie si catolicism

• Please log in to reply
8 raspuns(uri) in acest subiect

#1 speed

speed

Amiba

• Membri
  • 5 Mesaje:
  • Sex:Masculin

Postat 01 December 2006 - 09:38 AM

Azi dimineata, am gsit in ziarul evenimentul urmatorul titlu de articol:
"In vizita in Turcia, Benedict al XVI-lea pledeaza pentru reapropierea dintre ortodoxie si catolicism."
Nu stiu voi ce parere aveti despre aceasta, insa eu ma gandesc cu groaza la o reapropiere intre catolici si ortodocsi.Eu unu nu-mi doresc asta, dar e foarte posibil sa se intample.Voi ce parerea veti?

Linkul catre articol:http://www.evz.ro/article.php?artid=282592

#2 claudiu

claudiu

Amiba

• Membri
  • 6 Mesaje:
  • Dispozitie:destul de bine

Postat 06 October 2007 - 09:19 AM

De ce te deranjeaza atat de tare apropierea dintre catolici si ortodocsi. Pana la urma trebuie sa ramana o singura Biserica, nu doua.

#3 sara_hamza76

sara_hamza76

Amiba

• Membri
  • 5 Mesaje:
  • Dispozitie:ca si cum m-as naste in fiecare zi
  • Sex:Feminin

Postat 09 October 2007 - 11:32 PM

Azi dimineata, am gsit in ziarul evenimentul urmatorul titlu de articol:
"In vizita in Turcia, Benedict al XVI-lea pledeaza pentru reapropierea dintre ortodoxie si catolicism."
Nu stiu voi ce parere aveti despre aceasta, insa eu ma gandesc cu groaza la o reapropiere intre catolici si ortodocsi.Eu unu nu-mi doresc asta, dar e foarte posibil sa se intample.Voi ce parerea veti?

Linkul catre articol:http://www.evz.ro/article.php?artid=282592

sunt de acord cu tine. dar, vezi lucrurile toate, se indreapta spre o anumita finalitate. totul are un scop bine precizat. a iesit daniel, pt ca asa tb. nu-mi place deloc. sunt convinsa ca in viitorul apropiat vom asista la mari schimbari.
si uite imi pun acum o intrebare. am vazut cu totii modul mizerabil in care au decurs evenimentele in acest sens, si nu pot sa nu ma intreb: SINOADELE ECUMENICE AU FOST FACUTE DE PREOTI CARE CU SIGURANTA NU ERAU M BUNI DECAT CEI DE ASTAZI. SI SE STIE CA AU ADUS O GROAZA DE SCHIMBARI. De ce au considerat necesar sa schimbe,ma rog sa adauge, atata timp cat iisus a adus totul.E o contradictie.ASA CA SA NU M ARUNACAM CU NOROI IN CATOLICI SAU ALTE RELIGII. NU SUNT DE ACORD NICI CU EI.
Intr-adevar din ei s-au desprins multe religii, dar si cu noi se intampla la fel. avem stilistii, avem coptii, plus ca au tot existat tot felul de grupulete gen oastea domnului sau manastirea tudor vladimirescu. noi ii incriminam pe ceilalti si ne ridicam pe noi in slavi, dar cum se face ca desi suntem atat de perfecti patriarhul constantinopolului refuza orice relatie cu stilistii. in fond e doar un calendar>
de ce s-a tinut in mod expres sa fie schimbat. Zicem ca ortodoxie inseamna dreapta credinta, si folosim drept argument ca suntem unicii detinatori ai adevarului. dar aici e doar o intepretare pur etimologica. nu e un argument viabil. am foarte multe intrebari. Ceea ce am crezut cu desavarsire pana acum, e pe cale sa se sfarme. nu pot sa nu gandesc, sa nu vad. nu-mi spuneti ca tb sa accept cu desavarsire ceva ce mintea nu pt sa inteleaga.

#4 claudiu

claudiu

Amiba

• Membri
  • 6 Mesaje:

Postat 10 October 2007 - 06:14 PM

Pe mine nu ma intereseaza cine este ales Patriarh sau Papa. eu consider Biserica UNA, iar aceasta trebuie codusa de cineva. Oricum, acesta doua Biserici nu se vor uni pana nu va disparea papalitatea. Acest lucru este clar. Nici un patriarh nu va accepta acest lucru pana cand nu se va intampla acest lucru. Dupa Marea Schisma, in Biserica Catolica au fost introduse foarte multe dogme pe care Biserica Ortodoxa nu le accepta sub nici o forma. Deci trebuie sa se revina la ceea ce a fost inainte de Marea Schisma.
Episcopii si preotii care au format Sinoadele Ecumenice ( conduse de Patriarhul Constantinopolului ) au fost hirotoniti prin succesiune apostolica. Arata-mi si mie un om fara pacat. Fie ca este preot, episcop, patriarh, sau simplu credincios, fiecare persoana isi are pacatele sale, mai mici sau mai mari. Insa trebuie sa tinem cont ca fara preoti nu ne putem mantui. Hristos a lasat asa, iar noi nu avem nici o putere sa schimbam acest lucru. Daca nu vreti sa mergeti la anumiti preoti sa platiti pomelnice, sa va spovediti sau sa le cereti anumite lamuriri, din cauza pacatelor lor, sau a altor lucruri ( fapte ) pe care le auziti despre ei, incercati sa mergeti in alta parte pentru toate acestea, dar in nici intr-un caz, nu trebuie sa parasiti Biserica. Ba mai mult, avem datoria expresa de a ne ruga pentru preotii pe care ii avem in parohia noastra pentru convertirea lor si pastrarea in Harul lui Dumnezeu ( eventual pomeniti-l intr-un pomelnic pe care-l dati la o manastire). Credeti-ma, am intalnit un preot pe care l-am auzit injurand Numele lui Dumnezeu, si un preot care, prin rugaciunea lui, a vindecat-o pe mama (pe loc ) de o urticarie (daca-i putem spune asa ). Mama era umflata toata, din cap pana in picioare si plina de bube, de zicea-i ca ai batut-o cu urzica. A incercat mai multe tratamente, dar degeaba. Suferinta era asa de mare incat nu avea stare. Bubele ii provocau o durere foarte mare si o mancarime de nedescris. In ultimul moment, ajunsa in culmea disperarii a apelat la acest preot, care, prin rugaciunea lui sacerdotala ( preoteasca ) a vindecat-o pe loc. Ambii preoti erau ortodocsi. Din aceasta reiese ca nu toti preotii sunt la fel, dar si faptul ca si ei au nevoie de rugaciunile credinciosilor, chiar daca sunt preoti. In legatura cu faptul pe care vi l-am destainuit, puteti crede ce doriti, dar eu ii pot confirma veridicitatea chiar si sub juramant.
Cat tine de "grupuletele" de care imi vorbiti, va spun din sursa sigura, ca atata timp cat nu se despart de Biserica si nu aduc alte invataturi, decat cele pe care ni le-a transmis Biserica de-a lugul secolelor prin invatatura Sfintilor Parinti si a Sfintei Traditii ( raspandirea Sfintei Scripturi prin viu grai si a indemnurilor Sfintilor Parinti ai Bisericii ) eu le consider binevenite. Insa daca se intampla sa incalce aceste invataturi si sa aduca invataturi noi, contrare Invataturii Bisericii, va asigur ca nu sunt altceva decat niste erezii.
Schimbarile aduse in Biserica, daca au binecuvantarea Patriarhului si a Sfantului Sinod trebuiesc acceptate asa cum sunt.
Ce sa schimbe si ce sa adauge?
Despre ce contradictie vorbiti?
Nu este vorba doar despre calendar, ci despre neascultarea pe care o au acestia fata de Sfantul Sinod si de Patriariarh, care este pastorul Bisericii. Si calugarii din Muntele Athos sunt stilisti, dar ei se supun Patriarhului si nu ies din cuvantul lui. Chiar si acestia ii condamna pe stilistii din Romania, tocmai pentru nesupunerea lor.
IN BISERICA EXISTA IERARHIE, NU ANARHIE!
PENTRU INTARIREA IN CREDINTA EXISTA RUGACIUNEA SI POSTUL, FARA DE CARE NU PUTEM FACE FAT ATACURILOR INFERNALE, ORICAT NE-AM STRADUI. SPUN ASTA DIN PROPRIA EXPERIENTA. FARA ACESTE DOUA, INCUNUNATE SI DE FAPTELE DE MILOSTENIE, NU PUTEM FI CU ADEVARAT FERICITI. TOATE ACESTEA LE-AM EXPERIMENTAT SI VA POT SPUNE CA NU ESTE PREA PLACUT.
Anumite lucruri trebuie sa le acceptam asa cum sunt. Daca nu vreti sa intelegeti aceste lucruri, spuneti-mi si mie ce este vesnicia? Ce se intampla cu sufletele dupa moarte? Exista Vesnicia sau Viata Vesnica?
Acestea si multe altele sunt adevaruri care trebuiesc crezute ca atare. Daca nu credem in ele, neglijam Cuvantul Sfintei Scripturi, care este si Cuvantul lui Dumnezeu. Intrebarile sunt multe, dar raspunsul este unul singur: "EU SUNT CALEA, ADEVARUL SI VIATA".
De aici, trageti dumneavoastra concluziile. Va pot scrie predici pagini intregi, interminabile, dar acestea pot fi plictisitoare si monotone.
CALEA = CRUCEA
ADEVARUL = BISERICA LUI HRISTOS
VIATA = CELE TREI VIRTUTI TEOLOGALE: CREDINTA, NADEJDEA SI DRAGOSTEA, care trebuie, in acelasi timp sa le imbine armonios pe celelalte doua, dar si sa le depaseasca.
Va doresc toate cele bune si sper sa nu va fi plictisit cu discursul meu care este destul de lung. Rugati-va mai mult ( cel putin un acatist pe zi) si totul se va rezolva de la sine. Aveti incredere!

Acest mesaj a fost editat de claudiu: 10 October 2007 - 06:15 PM

#5 sara_hamza76

sara_hamza76

Amiba

• Membri
  • 5 Mesaje:

Postat 10 October 2007 - 08:55 PM

Foarte frumos mi-ati vorbit. Nu m-ati plictisit deloc. Sunt familiarizata cu astfel de discursuri. Cunosc toate aceste lucruri. Problema este ca desi am crescut in biserica si am vazut multe si am trait multe, DEGEABA.NU AM INVATAT NIMIC.Nu s-a produs nici o schimbare. Sunt aceeasi , ba din contra simt ca alunec.Sau poate ca nu.Nu m pot sa ma rog.imi placea f mult sa citesc din sfinti. sfantul Siluan a ocupat intotdeauna un loc aparte in inima mea.acum ma uit la cartile lui si nu m simt nimic. nici o tresarire. nici pe parinte nu-l m suport. cred ca si- a dat sema. ma duc la biserica in mod mecanic . doar ca asa obisnuiam in trecut.degeaba spuneti ca nu sunt contradictii. din pacate ele exista. nu pot sa accept ceva doar ca asa trebuie.as vrea sa spun m multe. dar nu ma pot concentra. sunt f obosita. multumesc pt cuvintele frumoase pe care le-ati trimis. dumneavoastra nu aveti voie sa ganditi altfel.

#6 sara_hamza76

sara_hamza76

Amiba

• Membri
  • 5 Mesaje:

Postat 10 October 2007 - 10:13 PM

revin. m-ati intrebat ce e vesnicia. e locul unde o sa fim dupa moarte: in rai sau iad, dupa parusie raiul se va muta.iar iadul va deveni gheena. nimeni nu va m putea iesi de acolo. dar va intreb, unde se duc musulmanii sau hindusii sau budhistii.sa presupunem ca un om e desavarsit,dar nu e ortodox. e corect sa ajunga in iad, doar pt faptul ca nu a avut norocul sa se nasca ortodox? unde e corectitudinea? de ce sa mearga in iad, cand toata viata luia fost un om bun, nu a mintit, nu a omorat, nu s- a desfranat etc. E CORECT?

#7 claudiu

claudiu

Amiba

• Membri
  • 6 Mesaje:

Postat 12 October 2007 - 10:44 AM

Cautati pe net "Viata si Invataturile Sfantului Ierarh Nifon"! Va asigur ca veti gasi raspuns la toate intrebarile, asa cum am gasit si eu. Va doresc lectura placuta!

#8 amalia0701

amalia0701

Jaguar

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6314 Mesaje:
  • Dispozitie:Under construction

Postat 23 November 2007 - 05:48 PM

Biserica e numai UNA, restul e politica, interese financiare, lupta pentru putere.
Crezi ca Dumnezeu e mai fericit cand iti faci cruce de la stanga la dreapta sau invers?

#9 claudiu

claudiu

Amiba

• Membri
  • 6 Mesaje:

Postat 24 November 2007 - 09:45 AM

Nu conteaza cum iti faci Semnul Sfintei Cruci. Important este sa-l faci. Acesta este singurul semn in care trebuie sa ne punem toate sperantele. Este semnul crestinului, chiar daca de cele mai multe ori este luat in deradere. Crucea, daca este facuta cu credinta are o putere inegalabila. Facand Semnul Sfintei Cruci, noi nu Il suparam pe Dumnezeu, ba ma mult, ii aducem laude si preamarim ceea ce in ochii lumii ( in special al celor din timpul lui Isus ) este o rusine. Isus a trebuit sa poarte aceasta rusine pentru a ne mantui pe noi. Deci, daca Fiul lui Dumnezeu a purtat Crucea si a pretuit-o, si noi suntem datori sa facem acelasi lucru. In afara de asta, Crucea alunga multe din ispitele de care suntem inconjurati. Alunga teama, disconfortul, ne face sa putem suporta cu mai multa usurinta greutatile vietii. Si cand te gandesti ca nu este decat un simplu Semn pe care poate sa-l faca oricine! Cat de bun trebuie sa fie Dumnezeu pentru ca nu ne-a cerut sa facem lucruri mari pentru El, ci se multumeste cu lucrurile marunte, dar care sa fie facute din dragoste catre El! Semnul Crucii este Semnul Iubirii. Doar acest Semn va reusi sa-i uneasca pe crestini, pentru ca Acesta este Semnul Mantuirii Noastre a crestinilor care ne punem toate sperantele in EL.

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi