Salt la continut

Fotografie

Cum ai castigat primii bani?

• Please log in to reply
10 raspuns(uri) in acest subiect

#1 alex25

alex25

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 900 Mesaje:
  • Sex:Masculin

Postat 21 December 2006 - 09:30 AM

Sunt sigur ca cei mai multi dintre noi avem cate o poveste legata de primii bani castigati.

Pentru mine, un mare ajutor in acest sens a fost Cartoon Network :) - am urmarit cativa ani buni desene animate in engleza, astfel incat la 14 ani am ajuns sa traduc pentru niste americani. Imi amintesc ca am castigat, atunci, pentru 5 zile, $50. Ceea ce mi s-a parut destul de mult, pentru ca, la vremea aceea, asta insemna mai mult decat salariul mediu al unui functionar bancar.

#2 himere2005

himere2005

Jaguar

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6016 Mesaje:
  • Dispozitie:incendiara
  • Sex:Feminin

Postat 21 December 2006 - 10:29 AM

eu primii bani din colindat, apoi am inceput sa completez formulare de marketing, sondaje de opinie pe la persoane fizice si juridice si umblam de-mi sareau capacele pentru 4 ron formularul. erau o sumedenie de intrebari obositoare si oamenii nu prea aveau timp sa raspunda la toate, erau plictisitoare si primeau in schimb ori nimik ori o ciocolata. am vazut prima data ce greu e lucrul cu oamenii, apoi am lucrat ca "profesoara" de info la clasele 1-4. predam office, internet si windows explorer, apoi la fostul job, contabila si redactare de text ziar

in timpul liber mai faceam si proiecte de licenta sau traduceam din engleza in romina pentru cei nepretentiosi :))

#3 Deea

Deea

Koala

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2356 Mesaje:

Postat 21 December 2006 - 11:02 AM

primii bani i-am castigat la loz in plic...cand eram mica, mica , tot in perioada aceea am mers cu parintii mei intr-o zi la cineva care avea o sala de jocuri... si ca sa ma tina ocupata sa nu ma plictisesc mi-a dat tata bani sa ma joc, am bagat o fisa si mi-au iesit aceleasi simboluri pe toate coloanele....tin minte si acum ca aveam un cosulet roz din plastic si l-am umplut cu fise biggrin.gif ...bine astia au fost bani nemunciti.

primii bani munciti i-am castigat vanzand zarzavaturi la piata, m-a luat bunicul meu cu el la Campina si am stat 2 zile acolo, eram foarte mandra de ce faceam eu, aveam cam 9-10 ani, era imediat dupa revolutie si tin minte ca mi-a dat bunicul cand ne-am intors acasa 5000 lei....mi se pareau o avere...erau bani la vremea aceea.
Mult timp am vandut zarzavaturi smile.gif ...la asfalt, cum se spune la tara....adica mergeam cu marfa la sosea si stateam pe marginea drumului...castigam ceva banuti si ne si distram (eu cu un var) chiar daca ne batea soarele in cap toata ziua. smile.gif

Apoi am inceput sa fac sport de performanta si in turnee preferam sa primim banii de masasi sa ne cumparam noi mancarea, mai mult faceam foamea ca sa imi ramana bani sa-mi cumpar ce doresc. in liceu lucram la firma mamei si imi dadea bani, ceva de genul 300 mii pe saptamana (95-99)....ce vremuri!

p.s. Alex mi-ai "furat" subiectul. :)

#4 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7976 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Fericita! :D

Postat 21 December 2006 - 11:07 AM

Primii mei bani castigati de mine au fost in primul an de facultate din bursa. :wacko: Tot atunci am inceput sa mai castig ceva din vanzarea produselor Oriflame, apoi in anul 2 am avut un part time.

#5 _noni_

_noni_

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 995 Mesaje:
  • Dispozitie:de zana;)

Postat 21 December 2006 - 12:56 PM

primi bani de care mi-a duc aminte ca i-am facut singura au fost si la mine tot din colindat :lol: . tin minte si acum ca aveam o punga de plastic plina cu monede de 3 si 5 lei si cateva hartii de 25 de lei si de 50 de lei. ce-a fost pe capul meu atunci, mi-am luat de toti jelibon, bonibon, acadele si guma Turbo :lol: :lol: !

apoi am lucrat intre a 10-a si a 11-a ca vanzatoare la o consignatie, aia de unde imi cumparasem jelibonul si toate cele :lol: .

apoi au aparut :lol: oriflame-ul si avonul, unde m-am bagat si eu.a venit in continuare bursa din facultate si joburi de sempling. tot in facultate am fost model pt. londa :grin: ,adica ma tundeau si vopseau aia cum aveau ei chef, cand aveau prezentari :grin: poate pun odata si poze, sa va cracanati de ras :lol:.

anul trecut am vandut parfumuri, dar eu eram principalul meu client :lol: .

acum, din pacate sunt intretinuta pentru ca nu-mi gasesc un job :( . poate are cineva sa-mi dea si mie de lucru pe-aici...

}{

Acest mesaj a fost editat de _noni_: 21 December 2006 - 12:56 PM

#6 uka

uka

Iepuras

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1906 Mesaje:
  • Din:Brasov
  • Dispozitie:somnoroasa...

Postat 21 December 2006 - 03:05 PM

primii bani castigati de mine...nu tin minte sa fi fost cu colindatul... cred k primii au fost banii d alocatie in mom in care am implinit 14 ani si puteam sa-i ridic singura de la posta...
dar banii munciti au fost dintr-un sal si "tips-uri" la o cafenea in bucuresti unde am lucrat k ospatarita, asta prin 2004, tin minte k mi-am luat blugi, am fost f mandra d ei...s-ar putea sa-i mai am si acum desi nu mai mai incap cu siguranta

#7 albert

albert

Amiba

• Membri
  • 19 Mesaje:

Postat 03 January 2007 - 08:59 PM

Primii bani i-am castigat in copilarie: mergeam cu oamenii la cozi (era pe vremea lui Ceasca), ca ei sa poata cumpara o cantitate mai mare de produse; daca stateai in apropierea unui complex mai mare de magazine erai un copil bogat - imi amintesc ca faceam cate 10 lei pentru stat jumatate de ora la coada. Imi luam o gramada de gume, limonade, bilete la filme in balcoane la mosi care faceau proiectii video...

#8 DIAbolica

DIAbolica

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 168 Mesaje:
  • Din:The Land of Laughs
  • Dispozitie:Never Felt Better !

Postat 31 January 2007 - 05:40 PM

culmea norocului :)) pe la jumatatea lunii am aflat ca am castigat la 2 concursuri pe net,pe 2 siteuri diferite...la unu` din ele un colier de la meli melo,la celalalt o cutie de ciocolata de la nestle....

ieri am primit primul aviz...m-am dus frumusel la posta,mi-am luat colierul...
azi stupiza.... imi sosii prin curierat postal inca un colier,tot de la meli melo..superrr misto.... :w00t: o sa trimit un mail adminului,sa vad care-i faza cu primitu` a 2 premii.... dar de returnat unul dine ele neah... :devil: sunt prea tari colierele
:p acum looking forward sa primesc ciocolata aia :dance3:

#9 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7976 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Fericita! :D

Postat 31 January 2007 - 06:11 PM

:)) Felicitari!

#10 DIAbolica

DIAbolica

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 168 Mesaje:
  • Din:The Land of Laughs
  • Dispozitie:Never Felt Better !

Postat 31 January 2007 - 06:19 PM

:)) Felicitari!

saru`mana :hug:

#11 ArtBijoux

ArtBijoux

Amiba

• Membri
  • 12 Mesaje:

Postat 03 April 2009 - 04:41 PM

Primii bani castigati de mine au fost dupa ce mi-am vandut niste tablouri si eram fff mandra de asta, mai ales ca eram prin clasa a9a-a10a ...

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi