Salt la continut

Fotografie

Legea asigurarii obligatorii a locuintei

• Please log in to reply
3 raspuns(uri) in acest subiect

#1 alex25

alex25

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 900 Mesaje:
  • Sex:Masculin

Postat 06 January 2007 - 05:57 PM

Ati auzit despre legea asigurarii obligatorii a locuintei? Se pare ca este inca in discutie, dar nu stiu, inca, ce presupune. Din cate am inteles fiecare posesor de locuinta va trebui sa si-o asigure. Aveti, insa, idee, despre ce sume discutam? Cati bani inseamna asta, lunar?

#2 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7976 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Fericita! :D
  • Sex:Feminin

Postat 06 January 2007 - 06:06 PM

Am auzit si eu de asta, dar o sa fie un fas mare. <_< Sumele sunt foarte mici, iar in cazul in care se intampla ceva si ar trebui sa primesti despagubiri, nu primesti decat, normal, o suma foarte mica si nu adevarata valoare a locuintei. In afara de asta, normele am auzit ca vor fi in functie de starea apartamentului, fara sa se tina cont de localitatea/zona in care se afla.

#3 alex25

alex25

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 900 Mesaje:
  • Sex:Masculin

Postat 06 January 2007 - 06:12 PM

Din ce am vazut la o emisiune TV, am impresia ca asigurarea va fi ceva de genul 50% din valoarea apartamentului. Adica daca ai un apartament/o casa de 40.000 euro, trebuie sa iti faci o asigurare de 20.000 euro. Restul de 50% ii asiguri printr-o asigurare privata, nu prin cea obligatorie. Dar ei spun ca 20.000 euro pe care ti-i dau ei inapoi in caz de calamitate sunt mai buni decat nimic si iti pot oferi un start in reconstruirea casei/avansul pentru un alt apartament sau o alta casa.

#4 Tulip

Tulip

Hiena

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4008 Mesaje:
  • Sex:Feminin

Postat 05 February 2007 - 10:35 PM

oare avem dreptul sa ne alegem compania de asigurare?? :huh: :huh: noi avem asigurata locuinta,si as prefera sa raman la aceeasi companie

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi