Salt la continut

Fotografie

Cei trei B - sau Becali, Branu' si banu'

• Please log in to reply
8 raspuns(uri) in acest subiect

#1 julyalina

julyalina

Taz

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3360 Mesaje:
  • Dispozitie:dor de zilele insorite
  • Sex:Feminin

Postat 11 January 2007 - 10:25 AM

Cei trei B - sau Becali, Branu' si banu'

Nu ma hotaram daca sa chicotesc sau sa ma dau cu capul de tastatura. Alegeti voi :p .

Becali a vrut sa se innobileze cu castelul Bran

Satul de originea sa telurica, razboinicul Luminii Gigi Becali a cochetat recent cu ideea de a cumpara castelul Bran pentru a-si innobila blazonul. Negocierile au esuat insa pe motiv ca "Branul nu produce banu". "Hai sa iti spun io ceva. Acu' patru sau cinci luni am fost sunat de niste intermediari cu masinatiuni. Puteam sa am castelu' Bran cu 20 de milioane de euro. Dadeam banii si imi luam castelu'. Atunci nu ma interesa. Oricum cred ca erau niste manevre", ne-a marturisit Becali.
"Acu' astia cer 60 de milioane de euro. Da pa ce ba 60 de milioane? Pa pietre? Spun astia ca e un brend. Ce brend ba? El tre sa produca banu'. Sa imi amortizez investitia. Daca e brend, de ce nu cer din prima un miliard... asa ca-i brend cica. Ca-i istoria Romaniei. S-au luptat ei cu turcii acolo? Ce lupte au dat ei acolo ca sa ceara bani?", s-a intrebat mirat Gigi. "Ce daca e cu Mircea cel Batran acolo? Pai Mircea cel Batran e al Romaniei, castelul e pe teritoriul Romaniei. Asta nu inseamna sa ceri mult de la bugetu' Romaniei. Ma doare sufletu' in mine cand vad si io la televizor toata manevra asta", si-a manifestat Becali patriotismul.

#2 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7976 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Fericita! :D

Postat 11 January 2007 - 10:53 AM

<_< La Becali deja nu ma mai poate mira nimic! Pacat ca toti moderatorii de emisiuni il invita sa-si dea cu parerea in orice problema ca ... aduce rating. :bad:

#3 alex25

alex25

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 900 Mesaje:
  • Sex:Masculin

Postat 11 January 2007 - 01:31 PM

:) Becali cel Batran si Fara Minte...

Pe de alta parte, castelul Bran e de vanzare???? Pai nu face parte din patrimoniul national sau ceva de genul asta? Adica cine stie ce papagal ca mister B pune mana pe el si am putea sa ne asteptam la tot felul de scenarii:

1. Taxa la intrare 2500 euro - e doar pentru fotbalisti
2. Muzica ambientala - manele
3. Evenimente culturale la castelul Bran - sub titlul "Dansuri din alta epoca" o vom vedea pe Piranda sau cine stie ce fufa de cartier dand din buric pe versurile lui Vijelie.

Urmand ca mai apoi sa vindem Ateneul si in final Casa Poporului - bani sa iasa.

#4 himere2005

himere2005

Jaguar

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6016 Mesaje:
  • Dispozitie:incendiara

Postat 11 January 2007 - 01:59 PM

eu ma gandeam totusi ca o astfel de cladire inghite destui bani pentru intretinere si reconditionare si de aia au ajuns la concluzia ca e mai bine sa-l "instraineze". Si cum nea Gigi e mare patriot :p i-au facut oferta :grin:

Acest mesaj a fost editat de himere2005: 11 January 2007 - 02:00 PM

#5 DIAbolica

DIAbolica

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 168 Mesaje:
  • Din:The Land of Laughs
  • Dispozitie:Never Felt Better !

Postat 11 January 2007 - 04:00 PM

castelul a fost retrocedat mostenitorului de drept,adica printul Dominic ,nepotul reginei Maria

iar omu` s-a hotarat sa-l vanda... (la cati bani cere pe el,ehehe..cine n-ar vrea)

dar problema e ca statul -ministerul culturii- ar trebui sa-l cumpere,avand in vedere cate sute de miliarde s-au alocat pentru consolidarea lui...nu consiliul judetean brasov,nu jigodia de becali,nu nimeni...

eu ma gandeam totusi ca o astfel de cladire inghite destui bani pentru intretinere si reconditionare si de aia au ajuns la concluzia ca e mai bine sa-l "instraineze". Si cum nea Gigi e mare patriot :p i-au facut oferta :grin:

:)) castelul Bran e cel mai vizitat castel din Romania,intrece chiar si Pelesul,este brandul nostru... cand strainul aude de Romania,se gandeste nu la olimpici,nu la Nadia Comaneci,ci la mitul lui Dracula... si unde se zice ca a locuit vampiroiul? La Bran !!! (actually,in documentele istorice este clar precizat ca Vlad Tepes n-a dormit la Bran decat o Noapte,in toata viata lui)...

Din 500.000 vizitatori anual,cati are castelul...sigur se scoate un profil frumusel+bani de restaurare...!

Statul roman o fi el prost :) ,dar nici asa...sa-si vanda comoara a mai de pret (una din ele)

#6 Eu.

Eu.

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 994 Mesaje:
  • Dispozitie:Motivated

Postat 11 January 2007 - 06:44 PM

:bad:

Citate Becali

Nici nu stiti ce sensibilitate am eu in suflet, dar nu stiu sa ma

exprim. Daca as sti, as vorbi mai frumos decat Liiceanu si Plesu.

Am citit Manualul razboinicului luminii cu doua markere. Cu galben am

subliniat pasajele care mi-au placut si unde m-am identificat cu eroul

cartii, iar cu verde pe cele care nu mi-au placut si nu le-am citit.

Daca ma respecti o data, te respect si eu tot o data. Daca nu ma

respecti o data, eu nu te respect de cinci ori.

Stiti cat de mult scuip eu televizorul la mine acasa? Cum vad un

nenorocit care vorbeste de binele public, cum ii trag un scuipat.

Norica Nicolai ar da ani din viata ei ca sa stea cu mine la masa, ca sa

ma simta langa ea.

Mass-media dupa parerea mea inseamna televiziunile unde oamenii vad in

direct pe oameni.

Dupa ce-am vazut filmul Mihai Viteazul, mi-am zis ca vreau sa fac si eu

pentru Romania ce-a facut Mihai Viteazul sau macar Amza Pellea.

Oana Pellea sa-si vada de treaba ei. Eu in campania electorala nu am

folosit imaginea lui Amza Pellea, ci pe a lui Mihai Viteazu.

Ma sperie atractia acestui partid care o are la populatie.

Am vorbit cu varu-meu Giovanni si cu Victor sa facem un partid care sa

fim mai tari ca fratii Kennedy. Am fi condus Romania. Dar n-au vrut,

fraierii.

Partidul Noua Generatie are o orientare de centru, cand la stanga, cand

la dreapta, de la caz la caz.

Partidul Noua Generatie va fi biserica politicii romanesti, iar eu voi

fi Sfantul Petru.

Eu zic ca, dupa Maniu si Coposu, nu-l vad pe altul care, cu demnitate si

cu onoare, si cu putere, de fapt, si curaj sa duca acest partid unde

este el.

Dupa ce ajung presedinte, imi cer scuze poporului roman, plec la Muntele

Athos si ma intorc mai puternic.

Eu sunt presedintele presedintilor presedintilor.

Am promis ca pe tradatorul asta de Dan Voiculescu o sa-l distrug pana

cand o sa-l nenorocesc.

Tariceanu, VIP? Va spun eu ce VIP e, Very Inportant Papagal. Auzi la el,

ce tupeu obraznic!

Eu am ajuns aici pe labele mele de urs si pe sabia mea.

Daca eu vreau sa imbrac camasa mortii asta inseamna ca sunt legionar?

Eu cu viata mea, in fiecare dimineata de cand ma dau jos din pat, fac

istorie.

M-am lasat de fumat fiindca daca fumam insemna ca tigara era mai

puternica decat mine, si-atunci cum mai puteam eu sa conduc tara?

Mitica Dragomir este acelasi pentru toti si diferit pentru fiecare.

M-am certat si cu Mitica Dragomir, dar fara jigniri. El m-a facut

oligofren, eu l-am facut zdreanta, dar nu ne-am insultat. In schimb,

Marian Iancu e obraznic si umbla cu tot felul de jargoane care nu e bine

sa le dai la presa.

La botezul copilului lui Dica am baut sampanie si dupa aia am spart

paharul fiindca asa sunt eu: sunt un om care am sentimente care traiesc.

Steaua va purta zimbrul lui RAFO pe piept pentru un milion de euro. Asta

inseamna ca Steaua nu-si murdareste tricourile decat pentru sume care

merita.

Doua ore si jumatate eu n-a existat nici o secunda in care sa nu fiu

campion.

Daca marcam un gol la inceput, pe urma putem si sa jucam si la 0-0.

N-are cum sa ma bata Copos pe mine in postul Pastelui. El e utecist, eu

sunt crestin. Pai credeti ca Dumnezeu nu vede?

Marti cu Steaua, Dumnezeu nu va fi galactic, fiindca am fost la Muntele

Athos si m-am rugat.

Middlesbrough s-a calificat in fata lui Basel fiindca mi-a facut mie

Dumnezeu placerea sa jucam cu ei si sa-mi iau camasi din Anglia.

Meritul pentru titlul castigat de Steaua e 50% al lui Olaroiu si 50% al

lui Protasov, dar cel mai mare merit e al meu.

Am luat doi peri din barba parintelui Visarion, care este un sfant, si

dupa aia le-am dat doua goluri lui Standard Liege.

Daca tot pupa icoanele de dimineata pana seara, Iordanescu trebuia sa se

inscrie intr-un partid crestin-democrat, nu social-democrat.

Atunci cand sunt suparat, ma retrag intre oile mele si ma linistesc.

Pe tata nu putea sa-l atinga nici o femeie, ca-i zicea: "Ia mana de pe

mine, ca-mi moare o oaie"

#7 himere2005

himere2005

Jaguar

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6016 Mesaje:
  • Dispozitie:incendiara

Postat 11 January 2007 - 06:49 PM

eu nu cred ca banii adunati se duc in restaurare, poate sunt eu mai sceptica

#8 julyalina

julyalina

Taz

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3360 Mesaje:
  • Dispozitie:dor de zilele insorite

Postat 12 January 2007 - 08:34 AM

castelul a fost retrocedat mostenitorului de drept,adica printul Dominic ,nepotul reginei Maria

iar omu` s-a hotarat sa-l vanda... (la cati bani cere pe el,ehehe..cine n-ar vrea)

dar problema e ca statul -ministerul culturii- ar trebui sa-l cumpere,avand in vedere cate sute de miliarde s-au alocat pentru consolidarea lui...nu consiliul judetean brasov,nu jigodia de becali,nu nimeni...

Statul roman o fi el prost :) ,dar nici asa...sa-si vanda comoara a mai de pret (una din ele)

problema cea mare este ca Statul roman este prost! :( cand a cerut ala sa-i fie retrocedat trebuia sa-i spuna ca este in patrimoniul cultural si sa-i dea bani ! adica sa fie retocedare in bani nu in natura :(

in plus,

La 1 Decembrie 1920 Consiliul orasenesc al orasului Brasov doneaza Castelul Bran Reginei Maria a Romaniei Mari, ca semn de recunostinta fata de contributia sa la infaptuirea Marii Uniri de la 1 Decembrie 1918.

l-au donat de parca eraal lor de acasa :angry:

si altceva , intr-adevar, intretinerea costa extrem de mult si omul nu are nici un interes sa-l pastreze. de facpt l-a cerut inapoi ca sa-l vanda! parerea mea care este :mad:

Castelul Bran, printre cele mai mari tranzactii imobiliare din lume?

Poate cea mai interesanta stire din domeniul imobiliar din aceast an se refera la intrarea Castelului Bran pe piata imobiliara.

Imagine postata

60 de milioane de euro. Aceasta este suma pe care proprietarii Castelului Bran, familia de Habsburg, o cer Consiliului Judetean Brasov. Suma depaseste cu mult evaluarile initiale care se invarteau in jurul sumei de 25 de milioane de euro.

Oficialii brasoveni au la dispozitie doua saptamani pentru a se hotara. Daca oferta va fi acceptata ne putem afla in fata celei mai mari tranzactii imobiliare din Romania. Pretul platit pentru castelul Bran ar depasi chiar valoarea celei mai mari tranzactii imobiliare din lume in 2006, conform Forbes.

Intr-un top al celor mai scumpe tranzactii imobiliare ale anului 2006, alcatuit de revista Forbes, locul I este ocupata de o proprietate ce a costat 58 milioane dolari.

Bancherul J. Christopher Flowers, aflat pe locul 322 in topul celor mai bogati 400 americani realizat de Forbes, a realizat a doua tranzactie imobiliara importanta cumparand in octombrie cladirea Harkness Manison aflata in Mahattan. Suma platita a fost de 53 milioane dolari.

Cel mai scump imobil din lume ramane Castelul Updown Court, din Anglia, cotat la 139 de milioane de dolari. Resedinta londoneza are 103 camere, dintre care 22 sunt dormitoare, fiecare cu baie proprie.

Vila dispune de helioport, un garaj subteran pentru 8 limuzine, cinematograf, sala de bowling, cinci piscine si chiar un buncar special pentru refugiu in caz de atentate. Piesa de rezistenta a interiorului este reprezentata de podeaua din biblioteca, care este placata cu aur de 24 de carate.

Pana in prezent, palatul nu are un proprietar, dar a fost construit in speranta ca va fi vandut unui cumparator foarte bogat, probabil strain.

Pana cand Branul va fi vandut, afacerea imobiliara a secolului in Romania ramane tranzactia facuta de catre statul roman, care a platit fostului rege Mihai 30 de milioane de euro in contul castelelor Peles, Pelisor si Foisor, precum si pentru colectiile, obiectele si celelalte bunuri mobile aflate in inventarul acestora.

sursa

Acest mesaj a fost editat de julyalina: 12 January 2007 - 08:47 AM

#9 DIAbolica

DIAbolica

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 168 Mesaje:
  • Din:The Land of Laughs
  • Dispozitie:Never Felt Better !

Postat 12 January 2007 - 02:33 PM

"problema cea mare este ca Statul roman este prost! cand a cerut ala sa-i fie retrocedat trebuia sa-i spuna ca este in patrimoniul cultural si sa-i dea bani ! adica sa fie retocedare in bani nu in natura"

hmmm :)) statul roman e prost de da in gropi,dar nu si in privinta asta (cred)

Ca si in cazul Pelesului(revendicat de regele Mihai),probabil au fost negocieri,numai ca spre deosebire de fostul suveran,care a acceptat plata in bani, printisorul a refuzat (si bine a facut,din punctul lui de vedere,adica va castiga 60milioane in loc de 20)

patrimoniu cultural sau nu,conform unor legi in vigoare,trebuia retrocedat...daca nu,printisorul si regele ar fi facut contestatie la Strasbourg si Romania (justitia mai bine zis) ar fi fost pusa intr-o lumina deloc favorabila (de toata cacaoa,i`d say :)
deh,daca ai sange albastru prin vene,iti merg toate ca pe roata..
daca nu....asta e

(si familia mea a cerut retrocedarea unui teren+casa intravilan,luate de comunisti,dar fara speranta de rezolvare favorabila a situatiei..unde nu-s pile,nimic nu e :angry: )

Acest mesaj a fost editat de DIAbolica: 12 January 2007 - 02:34 PM

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi