Salt la continut

Fotografie

Cate fructe consumi pe saptamana?

• Please log in to reply
18 raspuns(uri) in acest subiect

#1 alex25

alex25

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 900 Mesaje:
  • Sex:Masculin

Postat 15 January 2007 - 01:48 PM

Nu stiu cum se face, dar desi stiu ca e bine sa mananci multe fructe (vitamine si tot tacamul) parca nu sunt deloc atras de ele de cele mai multe ori. In momentul asta am in casa banane, portocale, mere si o gutuie :). Sunt luate in caz ca mi se face pofta, ca e bine sa mananci fructe. De cele mai multe ori, insa, observ ca jumatate din ele s-au stricat: nu le-am mancat.

Pur si simplu nu ma pot convinge sa le consum; acelasi lucru si cu legumele, dar asta e alta poveste.

Voi consumati fructe? Si daca da, in ce cantitati? Care sunt cele mai bune fructe (cele mai sanatoase)?

#2 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7976 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Fericita! :D
  • Sex:Feminin

Postat 15 January 2007 - 02:45 PM

Fructele ajuta foarte mult la buna functionare a organismului. Fiecare fruct proaspat are cate o contributie, asa ca nu exista fructe rele. :) Eu mananc cel putin un fruct pe zi, depinde de sezon, iar din cand in cand (daca stau mai bine cu moralul :lol2: ) mananc o zi numai fructe. Incearca sa combini cat mai multe pentru rezultate bune in timp.

De exemplu citriciele, pe langa aportul de vitamina C, impiedica aparitia cancerului si au multi antioxidanti care imbunatatesc aspectul pielii.
Marul, fructul cel mai comun la noi, ajuta la o digestie mai buna pentru ca are continut mare de fibre si impiedica aparitia bolilor de inima.
Fructele rosii (capsune, cirese, zmeura etc.) contin vitamina C, ajuta inima sa functioneze mai bine, iar pigmentul care le da culoarea este un puternic antioxidant.
Despre banane a fost un subiect separat.

Pe langa efectele pe termen lung, sa nu uitam si efectul pe termen scurt: cine mananca multe fructe nu are probleme cu digestia si cu mersul la baie. :tease:

#3 himere2005

himere2005

Jaguar

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6016 Mesaje:
  • Dispozitie:incendiara

Postat 15 January 2007 - 05:08 PM

alex, sa te iei de mana cu mine ca nici eu nu le suport, dar favoritele mele sunt bananele, adica alea care au calorii mai multe. m-au certat fetele de la neuroni ca vreau sa slabesc fara fructe si acum imi fac salata de fructe din 2-3 fructe cu o lingurita de zahar peste...bine...la voi barbatii ar merge si cu altceva peste ca nu va ingrasati usor, pui eventual si putin coniac sau o lingura de frisca si sunt yamii...adica mult mai digerabile decat asa goale...eu te inteleg ce vrei sa spui ca nu-ti fac pofta ca si eu stramb din nas, dar ti-am dat o solutie ca sunt sanatoase...pana acum o saptamana mancam cam 3-4 fructe pe saptamana, de cele mai multe ori banane...acum incerc sa-mi impun sa mananc 2 pe zi, adica un mar si o portocala, am cerut expre in piata sa fie bune la gust, doar-doar sa mananc si mai manananc placinta cu mere uneori, nu stiu daca se pune :lol:

#4 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • 7976 Mesaje:

Postat 15 January 2007 - 06:03 PM

mai manananc placinta cu mere uneori, nu stiu daca se pune :lol:

Himere, nu se pune placinta. :p Fructele au proprietatile care le au doar crude. Prin fierbere se distrug cele mai multe vitamine si toti antioxidantii din cate stiu eu. :unsure:
Deci ar ramane doar caloriile si grasimile. :lol:

#5 himere2005

himere2005

Jaguar

• Membri
  • 6016 Mesaje:

Postat 15 January 2007 - 06:11 PM

bine...atunci ma sacrific cu salate de fructe :lol: ...cand eram in facultate isi luau colegii mei kg intregi de fructe...ma serveau si pe mine ca ei mancau cu pofta. in plus se uitau prin copaci cu pofta la fructe...eu luam si eu in sila o pruna sau ce-mi dadeau de curtoazie mai mult :)) nu stiu de ce...dar prefer sa mananc jumatate de kg de legume decat un singur fruct :doh:

#6 anca veselie

anca veselie

Lama

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5382 Mesaje:
  • Dispozitie:PLINA DE VIATZA!

Postat 16 January 2007 - 12:44 PM

mie-mi plac fructele si mananc, cel putin in timpul saptamanii, cate 2-3 fructe pe zi. in weekend le mai ratez :grin:
felul lor depinde de anotimp. acum mananc mere, portocale, mandarine. intr-un timp imi placea grapefruitul, dar de ceva timp nu ma mai atrage.
imi mai plac si fructele de sezon: ciresele - dar au multe puncte :( , pepenele rosu - nu mai stiu daca are puncte :naughty: , strugurii - si astia au puncte :huh: visine, caise, zmeura si capsuni. sunt o gramada de fructe bune! si sa nu mai spunem de cele exotice, care nu se gasesc la noi sau sunt cam scumpe :D

#7 Pisik

Pisik

Hiena

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4055 Mesaje:
  • Dispozitie:incerc sa ma simt bine cu mine

Postat 16 January 2007 - 12:54 PM

Si eu mananc multe fructe, cel putin 3-4/zi, uneori si cate 6 si poate mai mult, depinde...
Mananc orice fructe, acum imi plac mandarinele ca se curata usor, portocalele (dar se curata greu :p ), grepfruit (doar daca il curata sotul :grin: ), merele neaparat verzi, le ador, banane pap cam o data de doua ori pe sapt; ma omor dupa ananas, in strainataturi unde are un pret decent mananc si unul pe zi; vara ma topesc dupa pepene verde, mananc si unul odata :blushing: imi plac fructele de padure congelate, le amestec cu iaurt, capsunile prospete, etc.

#8 uka

uka

Iepuras

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1906 Mesaje:
  • Din:Brasov
  • Dispozitie:somnoroasa...

Postat 16 January 2007 - 01:42 PM

si eu ma numar printre cele care mananca fructe zilnic... acum mananc mai multe portocale si mere, nu am preferinte... mananc orice fruct.. prefer portocalele si bananele iar vara bineinteles pepenele rosu pana nu mai pot... :D imi place si compotul d ananas dar nu stiu dc s epune :D

#9 _noni_

_noni_

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 995 Mesaje:
  • Dispozitie:de zana;)

Postat 16 January 2007 - 02:14 PM

Alex, si eu aveam aceeasi problema cu mancatul fructelor! de cate ori ma duceam la cumparaturi veneam si cu cateva fructe pe care pana la urma le foloseam pe post de bibelou pana se stricau si apoi le aruncam in formatie completa.

apoi, ca sa-mi bag mintile in cap, nu-mi mai cumparam decat un fruct, maxim 2 si-mi propuneam sa nu-mi iau altele pana nu pap ce am luat deja. si hoata de mine, imi luam cele mai mici si mai pricajte fructe pt. ca stiam ca trebuie sa le mananc, si ma gandeam ca macar sa scap repede! :grin:

asa am descoperit ce fructe imi plac (kiwi, mandarine, minole, piersici, greph, banana, mar) si acum stiu cate mananc in medie si deci cat trebuie sa cumpar. cred ca secretul e sa alegi fructe mai mici, asa incat sa poti manca un fruct odata (eu cand incepeam un mar de-ala baban nu-l terminam niciodata, dupa 3 guri ma plictiseam, pofta era mare :doh: ).

in plus cred ca fructele mai mici sunt si mai sanatoase, ca nu sunt stropite si modificate genetic sa fie mai vandabile. la fel si la legume. si prefer sa cumpar fructe direct din piata , de la tarani, de cate ori am ocazia.

acum mananc in medie 3 fructe diferite pe zi, de ex. azi am papat un kiwi, o mandarina si mai tarziu ma asteapta o banana!

a, si inca un secret a la Monti! incearca sa mananci fructele dimineata, pe stomacul gol, cam cu 20 de min. inainte de a manca micul dejun, si in general cam cu 1 ora inainte de orice alta masa - asa nici nu fermenteaza, plus ca ajuta la digestie!!!

#10 Ella79

Ella79

Taz

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3606 Mesaje:

Postat 16 January 2007 - 09:10 PM

Si eu mananc fructe in disperare, asa am fost de mica. Daca trece o zi fara sa mananc macar un fruct ii simt lipsa.
Am seri in care imi curat mai multe fructe, le asez frumos pe un platou dragut si ma duc cu ele in sufragerie sa ma uit la TV.
Ca si Pisik, vara sunt in stare sa mananc si un pepene o data daca e bun la gust. Dupa aia stau ca un greiere de nu ma mai pot misca si toata noaptea fac ture la baie :lol:
Nu stiu sa explic de ce, dar eu simt nevoia de fructe!!

#11 Andreea-Rodica

Andreea-Rodica

Hiena

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4925 Mesaje:
  • Din:Suceava
  • Dispozitie:Vine, vine primavara!!!

Postat 16 January 2007 - 09:38 PM

Mancam fructe si inainte, dar de cand cu Monti am cel putin o gustare de fructe pe zi. Nu reusesc sa mananc dimineata pe stomacul gol, mereu sunt pe fuga si prefer sa mananc ceva care sa-mi tina de foame pana la pranz. In aceasta perioada, mananc mult kiwi, portocale, mandarine, mere. Imi placeau si bananele, dar nu sunt Monti (din pacate). Vara e mai bine din acest punct de vedere. Dar cum e vorba deja devenita clasica, iarna nu-i ca vara!
Si ca sa raspund exact la intrebare, consum in medie cam 2-3 fructe pe zi.

Acest mesaj a fost editat de Andreea-Rodica: 16 January 2007 - 09:40 PM

#12 DIAbolica

DIAbolica

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 168 Mesaje:
  • Din:The Land of Laughs
  • Dispozitie:Never Felt Better !

Postat 16 January 2007 - 10:01 PM

Nu stiu cum se face, dar desi stiu ca e bine sa mananci multe fructe (vitamine si tot tacamul) parca nu sunt deloc atras de ele de cele mai multe ori. In momentul asta am in casa banane, portocale, mere si o gutuie :). Sunt luate in caz ca mi se face pofta, ca e bine sa mananci fructe. De cele mai multe ori, insa, observ ca jumatate din ele s-au stricat: nu le-am mancat.

Pur si simplu nu ma pot convinge sa le consum; acelasi lucru si cu legumele, dar asta e alta poveste.

Voi consumati fructe? Si daca da, in ce cantitati? Care sunt cele mai bune fructe (cele mai sanatoase)?

mai mai mai ! cum se face ca mare parte din subiectele propuse de tine ajung 'subiectul zilei' :))

dar sa nu fiu carcotasa :devil: ,nu-i asa? B)

hmm..nu-ti plac fructele,huh?
ai 3 variante optime pentru a rezolva aceasta simpla problema (incep ca in planeta moldova-la redactie :) )

prima varianta... continui sa cumperi si dupa cateva zile continui sa constati ca au ramas nemancate si in plus s-au si stricat...but this is the wrong way :rolleyes:

aceasta este o varianta,iar a 2a variana suna cam asa:
iti iei inima-n dinti si incepi sa consumi... trebuie sa-ti placa macar un fruct,ce [*****] ! :) azi unul,maine doua... ca doar nu mananci otrava,mai ! au gust bun,sunt healthy... si vorba aia..POFTA VINE MANCAND

ultima varianta (si cea mai buna,din punctul meu de vedere)... :naughty:
ca sa castigi TIMP si SANATATE, faci matale frumusel niste economii, eventual renunti sa-ti iei ultima versiune a nush carei componente de calculator or something :D si iti achizitionezi UNA BUCATA STORCATOR DE FRUCTE !
I`m serious man !!!
Faci o investitie in sanatate ! iar efectele sunt pe termen lung...deosebit de pozitive !
trust me on this one !

daca an apple per day keeps the doctor away, iti dai seama ce face un natural juice per day ?? :rolleyes: keeps all the bad things away ... sunt un izvor de sanatate !

Abordand ultima intrebare....da,consum fructe...
F des,i`d say..mere zilnic,portocale o data la cateva zile (recomand sa va luati ladite de 10 kg din hipermarket... sunt mai accesibile ca pret si consumandu-le zilnic.. well..stiti voi :) ) ,banane din cand in cand (sunt preferatele mele...iau o data 4-5 si le mananc intr-o singura zi..abuz de kcal..de-aia incerc sa cumpar mai rar) , ananas la conserva (light) , fructe de sezon vara,etc...
Sunt dependenta de fructe,i`d say *mai ales in momentele cand intru in sevraj fara dulciuri :tease:

Cheers !
Spor la consumat fructe ! :grin:

#13 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • 7976 Mesaje:

Postat 16 January 2007 - 10:24 PM

Dia, e buna ideea cu sucul de fructe, dar doar pentru inceput... pana te obisnuiesti cu gustul de fructe si apoi iti cere organismul. :grin:

Eu am 2 obiectii la sucul de fructe:
1. se pierde toata cantitatea de fibre si aportul pentru buna functionare a digestiei este 0
2. cine imi cara mie 10 kg de dructe de undeva, de oriunde, chiar din fata blocului? :lol2: Am robot de bucatarie (cu storcator) si degeaba... Foarte rar fac sucuri la el, pentru ca nu reusesc sa cumpar fructe, iar dintr-un kil de portocale abia scot o cana, ce sa mai zic din mere, ca imi iese 1/2. :(

#14 himere2005

himere2005

Jaguar

• Membri
  • 6016 Mesaje:

Postat 17 January 2007 - 10:08 AM

nessie si mai trebuie sa speli si storcatorul dupa, acum depinde de model cat de greu e de spalat :)) ...eu nu ma omor dupa aceasta acivitate :))

Acest mesaj a fost editat de himere2005: 17 January 2007 - 10:09 AM

#15 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • 7976 Mesaje:

Postat 17 January 2007 - 10:13 AM

Mi-a facut pofta Pisik cu salata de fructe :eat: si am cumparat ieri fructe exotice congelate pe care le-am amestecat cu o lingura de smantana. Mie mi s-au parut delicioase, le-am terminat deja pe toate.

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi