Salt la continut

Fotografie

Mancaruri adorate de copii mofturosi

• Please log in to reply
49 raspuns(uri) in acest subiect

#1 crissy

crissy

Taz

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3045 Mesaje:
  • Sex:Feminin

Postat 25 January 2007 - 05:05 PM

Dragi mamici si tatici,
Cu totii cred ca ne-am intrebat: Oare ce sa-i mai fac de mancare micului mofturos ca sa nu-mi scuipe mancarea in fata? Pe mine m-a binecuvantat Dumnezeu cu o fetita frumoasa si sanatoasa, dar tare mofturoasa la mancare. Ce-a mai grea incercare a mea din viata de mamica a fost diversificarea. Iar disperarea mea era si mai mare ca nu lua in greutate cum trebuia. Nici acum, la un an si 2 luni, nu cantereste mai mult de 9 kg jumatate, dar mananca mai bine. Propun sa facem schimb de experienta, cu sfaturi despre mancaruri, retete etc.

#2 crissy

crissy

Taz

• Membri
  • 3045 Mesaje:

Postat 25 January 2007 - 05:41 PM

Incep eu, cu o reteta pe care am preparat-o chiar astazi, piure de spanac cu galbenus de ou:
Se fierbe pe jumatate un cartof mic curatat si taiat cubulete. Se adauga 4-5 guguloaie de spanac (eu folosesc spanac congelat taiat cubulete) si se mai lasa 15-20 de minute. Se strecoara de apa ramasa, se paseaza si se amesteca cu un galbenus de ou fiert tare, cateva lingurite de lapte, putin unt si cascaval ras, eventual se potriveste de sare.
Mancarea poate fi servita copiilor de la 9 luni.
Spanacul este foarte bogat in fer dar puterea lui de absorbtie este mica. De aceea pediatrii recomanda combinarea spanacului cu cartofi deoarece amidonul face posibila asimilarea fe in organism.

#3 crissy

crissy

Taz

• Membri
  • 3045 Mesaje:

Postat 25 January 2007 - 07:30 PM

:( Nu inteleg de ce nu imi pot edita mesajele....
Vroiam sa adauga ca piureul de spanac arata... :bad: dar va asigur ca este :drool: . Am pus o fotografie aici.
Mai tarziu o sa postez si o reteta de biscuiti, incercata tot astazi. Au iesit foarte buni.

#4 himere2005

himere2005

Jaguar

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6016 Mesaje:
  • Dispozitie:incendiara

Postat 25 January 2007 - 07:41 PM

CRISSY, mi se pare ca voi stati mai bine decat noi...bia implineste pe 4 februarie 1 an si 2 luni si azi a cantarit-o de curiozitate sotul meu si avea si ceva haine...9 kg :doh: deci se poate si mai rau...sa nu te lasi inselata de poza, ca e imbracata gros

#5 himere2005

himere2005

Jaguar

• Membri
  • 6016 Mesaje:

Postat 25 January 2007 - 07:56 PM

asa, si a mea e mofturoasa...in schimb eu am cautat sa nu-i dau prea multe dulciuri si prajeli. tin sa am un copil sanatos, chiar daca mai slab
ce ii place
am descoperit ca ii plac mult pastele si mamaliga, asa ca daca inainte nu manca prea multa paine, acum ii fac aproape zilnic, daca nu la 2 zile alternativ paste sau mamaliga in combinatie cu branza diet, smantana diet, zacusca, ou fiert sau scrob cu 1 lingurita de ulei in cratita din teflon, carne de pui fiarta
mananca destul de bine peste, piept de pui, iaurt danonino ca altfel tuseste :doh: si am vazut ca-i place mult dar nu-i dau decat 2 felii maxim branza topita Hohland fitness

e mica si terorista, adica alerg dupa ea cu mancarea ca altfel nu-mi mananca nici jumatate de castronel :doh: in schimb bea lapte mult.
ce nu-i place: supele care contin morcov :devil: (asta i-l dau in cereale millupa cu morcov si mar), ficatul nu, legumele, in cantitati infime ii dau (dar mananca totusi, i-ar place ei, dar cu putina maioneza, dar nu vreau sa-i dau asa, si incerc sa inlocuiesc maioneza cu smantana 12%), spanac fiert inca n-am incercat ca mie nu-mi place, o sa incerc totusi

ce am auzit ca nu prea e bine sa dai la copilasi, poate isi mai dau si alte mamici cu parerea. alimente care baloneaza. eu i-as da, dar mai vreau si parerea voastra. varza, conopida, fasole, mazare. ciupercile iarasi cica cad greu la stomac :rolleyes:
mai mananca pilaf cu piept de pui, orez in combinatii cu ceva gustos

#6 himere2005

himere2005

Jaguar

• Membri
  • 6016 Mesaje:

Postat 25 January 2007 - 08:03 PM

hai mai zi si tu ce ai mai auzit ca si eu sunt cam disperata ca este cam slabuta...am uitat de cartofi...ea ar manca saraca tot felul de chestii care mai de care mai gustoase, dar nu-mi convine mie sa-i dau de pe acum:
- eu incerc sa mananc mancare cat mai sanatoasa si sunt si la dieta deci mananc alimente cat mai naturale
- sotul meu in schimb isi ia salam , carnat etc. a gustat si din astea si normal ca i-ar place...eu acum as putea s-o fac de "100kg" sa-i dau numai tampenii ca le-ar manca...sa vezi cum se repezea duminica trecuta ca am facut lasagna si i-a dat sotul meu sa guste...
sucul de fructe domnisoara nu prea serveste, asa ca ce sa fac? rad fructul pe razatoarea de sticla si il combin cu cereale (ex. Miluppa)

#7 himere2005

himere2005

Jaguar

• Membri
  • 6016 Mesaje:

Postat 25 January 2007 - 08:10 PM

eu cand ii combin mancarurile biancai merg mai mult pe gust, nu sunt asa documentata, cum ai explicat tu de ex. la spanac...nu stiu ce retete sa povestesc ca la mine sunt tot felul de amestecaturi, doar doar o manca...oricum, am in casa smantana dietetica, ca daca-i bag o lingurita de smantana parca altfel imi mananca mancarea :D
banana o mananca iarasi bine, eu dulciuri nu prea i-am dat, decat in ultimul timp i-am scapat niste piscoturi ca ma aduce la disperare uneori ca nu stiu ce vrea sii ii dau jumatate de piscot si tace :))
mie mi-ar prinde tare bine sa mai discut cu cineva probleme de genul asta, ca ai mei se fofileaza toti si tot eu trebuie sa gasesc solutii :floare:
bine ca ai deschis subiectul :hug: poate mai vine sexy cu idei :grin:

#8 lali

lali

Furnica

• Membri
  • Pip
  • 73 Mesaje:
  • Dispozitie:hapy

Postat 25 January 2007 - 08:47 PM

eu am o carticica de retete de bebe in format electronic
cine doreste pe adresa asta
lauratrandafirlaura@yahoo.com

#9 crissy

crissy

Taz

• Membri
  • 3045 Mesaje:

Postat 25 January 2007 - 10:29 PM

Vroiam sa mai raspund ceva dar ma fugareste sotul ca vrea sa joace un counter :angry:
Vorbim maine.

Acest mesaj a fost editat de crissy: 25 January 2007 - 10:34 PM

#10 crissy

crissy

Taz

• Membri
  • 3045 Mesaje:

Postat 26 January 2007 - 10:22 AM

himere, inseamna ca Bianca e nascuta pe 4 decembrie? Elise e pe 3 decembrie, deci e mai mare cu o zi ca fiica ta.
Eu nu i-am dat niciodata mancare prajita si nici nu cred ca o s-o fac curand. Mai astept ca o sa aiba o viata inainte sa manance nesanatos. O singura data i-am dat o bucatica cat o unghie dintr-un snitel de pui.
Despre Danonino nu am o parere prea buna. Eu nu i-am dat. La capitolul iaurt noi nu stam prea bine. Nu-i place ca este prea acru. Eu ii dau iaurt Campina sau Napolact amestecat cu piersica din conserva sau banana pisata si cereale dulci (gen Nestle grau cu miere sau 5 cereale de la Nutriben).
Branza topita nu-i place, in schimb ar manca neintrerupt cascaval.
Nici la capitolul lapte nu mai stam asa bine. Mananca doua biberoane, dimineata si seara, facut din 6 masuri. Uneori nu-l termina.
Spanacul fiert nici mie nu-mi place. Eu il prefer nefiert, in salate. Fiert parca are gust de urzici iar mie nu-mi plac. Dar combinatia cu cartof, galbenus si cascaval e chiar delicioasa. Ar trebui sa incerci si tu.
Despre varza, conopida, fasole, mazare, ciupercile stiu si eu ca nu se dau prea curand. Ciupercile sunt chiar periculoase. Si nu numai ca sunt greu de digerat dar pot fi si toxice. Asa ca aman cat mai mult introducerea lor in meniul ei. Mazare si conopida eu i-am dat si o sa-i dau in continuare. Varza si fasole... oho, pai eu stiu ce probleme imi provoaca mie... :grin: deci no way sa-i dau si ei.
Trimit mesajul ca sa nu-l pierd, merg sa mananc si revin.

#11 crissy

crissy

Taz

• Membri
  • 3045 Mesaje:

Postat 26 January 2007 - 11:20 AM

Pilaful cu piept de pui e preferatul Elisei. Ultima data i l-am facut cu carne de vita tocata si parca l-a mancat si mai bine. O sa scriu retele mai tarziu. Cartoful nu-i prea place.
Despre carneturile preparate de pe piata... :bad: ... contin o groaza de E-uri, nitrati si alte chestii nasoale. De gustat gusta si Elise dar nu-i fac un obicei din asta.
Sucurile preferate: morcov cu portocala, portocala cu mar sau toate la un loc, preparate de mine si servite imediat sa nu-si piarda vitaminele. I-am cumparat o singura data suc de la Nestle, ceva din fructe de padure si i-a placut si ala. Nici Elise nu a vrut suc la inceput. Noi am inceput foarte devreme sucurile, la 4 luni jumate (nu am alaptat-o :crying: ), la inceput le refuza dar treptat-treptat a inceput sa le bea de placere.
Eu incerc pe cat pot dulciurile sa i le dau facute in casa. Ieri am facut niste biscuiti. Au iesit foarte buni, un pic cam prea dulci pentru gustul meu. Data viitoare pun mai putin zahar. Am mai incercat si chec dar ala nu i-a placut. Elise mai mananca si piure de fructe amestecat cu branza calcica/ cereale/ biscuiti.
Trimit si revin cu retete probate.

#12 crissy

crissy

Taz

• Membri
  • 3045 Mesaje:

Postat 26 January 2007 - 11:34 AM

Pilaf cu piept de pui - de la 6 luni
Pun la fiert o bucata de piept de pui, cat degetele de la o mana. Adun spuma si apoi adaug: o ceapa mica taiata marunt, un morcov mic dat pe razatoarea mica, un sfert de gogosar curatat de pielita si taiat marunt. Cand scade apa adaug 3/4 ceasca (de cafea) orez ales si spalat bine si 6 cesti de apa (aceeasi ceasca). Cand orezul este aproape fiert adaug o lingura de suc de rosii sau jumatate de rosie decojita si taiata marunt, sare. La final adaug un pic de marar sau patrunjel. Pilaful il serveste neblenderuit. Doar carnea o tai marunt si mai adaug si o lingurita de ulei in castronas cand ii dau sa manance.

Pentru copiii mai mari se poate adauga ulei la fiert.
Pentru copiii mai mari de 7 luni se poate folosi in loc de piept de pui un pumn bun de carne tocata de vita. Eu ii mai pun la sfarsit si un pic de cimbru macinat. Ii da un gust deosebit.

#13 crissy

crissy

Taz

• Membri
  • 3045 Mesaje:

Postat 26 January 2007 - 12:58 PM

Supa – ghiveci - de la 7 luni
Pun la fiert in apa suficienta o bucata de piept de pui. Adun spuma si apoi adaug: putina sare, o ceapa mica intreaga, 2 morcovi mici taiati rondele, 1/2 pastarnac potrivit taiat rondele, 1/2 radacina de patrunjel taiata rondele, o bucatica mica de telina taiata felii, o lingura de mazare verde (congelata), jumatate de gogosar curatat de pielita, 3 - 4 pastai verzi congelate. Las sa fiarba vreo jumatate de ora dupa care mai adaug: 2 cartofi medii taiati, putina conopida (fiarta si scursa; 2-3 buchetele), putin dovlecel (cam o lingura cu vārf), un guguloi de spanac. Mai las sa fiarba inca 20 – 30 de minute, adaug ulei, putin suc de rosii si mai las sa fiarba un pic. Daca e cazul, mai completez cu apa. La urma adaug verdeata. Las sa se raceasca, scurg zeama ramasa intr-o cana si apoi blender-uiesc. Adaug zeama cat sa iasa o pasta fina, sa alunece bine pe gat :grin: . Pun terciul in borcanase mici (de la Hipp, piureuri din fructe). Las 2 borcanele pentru primele doua zile iar restul le bag la congelator. Elise nu prea mananca amestecul asta, de aia nici nu-i dau prea mult.

#14 crissy

crissy

Taz

• Membri
  • 3045 Mesaje:

Postat 26 January 2007 - 02:30 PM

Ficat de pui cu legume - de la 7 luni
Ingrediente:

1 - 2 ficati proaspeti de pui
o ceapa mica
un sfert de gogosar
jumatate de ardei gras capia
jumatate de rosie (sau chiar o rosie); se poate inlocui cu o lingura de suc de rosii
ulei, 2 linguri
2 catei de usturoi (nu prea mari)
putin busuioc maruntit
cimbru, marar, sare

Se caleste in apa suficienta ceapa amestecata cu ulei, gogosarul si ardeiul gras, toate taiate cubulete (ardeiul si gogosarul se curata de coaja). Se lasa sa fiarba pe jumatate. Se taie ficatul bucatele mici, se adauga in oala si se presara busuiocul. Se lasa sa fiarba un pic ficatul si se mai adauga rosia curatata de coaja si taiata marunt. Cand sunt aproape gata se adauga usturoiul, sarea, cimbrul si mararul. Se mai lasa cateva clocote. Sarea se adauga la sfarsit pentru ca ficatul sa nu se intareasca.
Se poate servi cu piure din cartofi si conopida.

#15 crissy

crissy

Taz

• Membri
  • 3045 Mesaje:

Postat 26 January 2007 - 02:41 PM

Lapte cu gris - dupa 6 luni
Se pun doua polonice de lapte la incalzit. Cand incepe sa fiarba, se adauga in ploaie 3 lingurite de gris. Se lasa sa fiarba bine. Daca se intareste prea repede, se mai adauga lapte. La sfarsit se adauga putina esenta de vanilie. Se serveste cu dulceata sau gem.
Eu nu il las sa se intareasca prea tare ca nu-l mai mananca asa de bine. I-l combin cu gem de caise, jumatate de lingurita. Portia facuta ii ajunge pe doua zile. Gemul il pun inainte de a servi.

1 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Bing (1)