Salt la continut

Fotografie

Sa lasam balta ...

• Please log in to reply
5 raspuns(uri) in acest subiect

#1 julyalina

julyalina

Taz

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3360 Mesaje:
  • Dispozitie:dor de zilele insorite
  • Sex:Feminin

Postat 29 January 2007 - 09:32 AM

Sa lasam balta
scoala …
23 Ianuarie 2007 | de Mircea Cartarescu

Ma intrebam intr-un articol de acum cativa ani ce rost mai are sa predai limba si literatura romana in scoli. Cum pomul se cunoaste dupa roade, spuneam, e limpede ca toate vrajelile noastre cu "Miorita" si Eminescu, si Sadoveanu, propozitiile subiective, predicative sau incidentale sunt timp pierdut de pomana. Mai bine-am lasa-o balta cu materia asta, si cu scoala in general. Mai bine s-ar face adolescentii ucenici, ca pe vremuri, decat sa mai piarda vremea prin scoli.

La ce-a folosit educatia natiei asteia, cand vedem ca jumatate de milion de oameni care-au citit "Luceafarul" si, unii, chiar "Joc secund" au putut pierde ore-n sir uitandu-se la nasterea in direct a Monicai Columbeanu, de parca ea urma sa-l nasca pe insusi Mantuitorul, Doamne iarta-ma, si prin asta spargand toate recordurile de audienta? La ce foloseste audienta, daca ea se face pe socoteala unor insi ca Becali sau ca Columbenii (cacofonia e aici nu doar intentionata, ci de-a dreptul inevitabila)? Nu la tampirea unui popor intreg? Nu la impunerea unor modele de oameni care ne tin la marginea lumii civilizate?

La ce folosesc orele de limba si literatura romana cand tinerii nu mai citesc nimic? Cand ideea de cultura, de stiinta, de arte a ajuns marginala si demodata, cand toti stiu numele celei mai jalnice "vedete" care-si fataie fundul la emisiunile de divertisment, dar n-a auzit nimeni de cel mai mare matematician, fizician, filozof sau poet roman de azi? Nu vi se pare o lume pe dos? O inversare a tot ce invatam in scoala? O schizofrenie ce opune educatia si realitatea? De ce mai invatam? De ce mai ducem mai departe, ca pe o limba rituala moarta, numele lui Eminescu, Caragiale, Creanga, Rebreanu? Ca sa ajungem sa ne uitam masiv, un popor intreg, in fundul Monicai Columbeanu, care naste in direct?

I-am chinuit eu insumi pe elevi, timp de zece ani (ca sa nu mai vorbesc de lucrul cu studentii, inca saptesprezece) cu pronumele relative, cu acordurile, cu virgulele, cu regulile ortografice. Acum ma-ntreb de ce. Lumea vorbeste tot cum a invatat ea, ala-n dala. Si ce sa te mai miri, cand primul-ministru insusi, intr-un bilet adresat presedintelui, ii scrie de parc-ar fi repetentul clasei, intr-o limba romaneasca imposibila: "Daca ai ocazia sa vorbesti la Parchet despre subiect?". Ce-nseamna fraza asta? Nimic, e un nonsens. Nu se poate scoate nimic, nici pro-Basescu, nici pro-Tariceanu de-aici. E doar o exprimare cu picioarele a celui care, dincolo de pacatul ca e omul lui Patriciu pana-n varful unghiilor, ne mai si chinuie urechile, de ani de zile, cu exprimari de tipul: "Omul care l-am vazut"... Discursul sau din noaptea de Anul Nou a fost o balmajeala de cuvinte fara nic un fel de continut real. Crezusem ca Nastase e marele maestru in arta de a nu spune nimic in cat mai multe cuvinte. Uite ca Tariceanu pare sa-l intreaca.

Veti spune: treaba unui prim-ministru nu e sa respecte ortografia, ci sa-si vada de ministerele lui. Uite, Vanghelie, cat e el de simplut, face treaba la primarie. Uite, cei 300 din topul "Capitalului" nu s-au omorat nici ei cu scoala, si ce bine-au ajuns, pe cand belferimea si doctorimea, cu toate diplomele lor, dau din colt in colt. Eu cred insa ca un analfabet (la propriu, sau doar politic, cultural, stiintific etc.) nu poate face nicaieri treaba. Ca un popor de "simpluti" smecheri, care stiu sa-nvarta o suveica a bancilor si sa cumpere echipe de fotbal, fara habar de ce-nseamna o comunitate, binele public, valorile reale, nu face decat sa-si fure caciula la nesfarsit.

Sa-nchidem [*****] portile scolii si sa deschidem in loc scoala smecheriei, a ticalosiei si-a tembelismului national. Ar fi mai adecvata realitatii.
I-am chinuit eu insumi pe elevi, timp de zece ani (ca sa nu mai vorbesc de lucrul cu studentii, inca saptesprezece) cu pronumele relative, cu acordurile, cu virgulele, cu regulile ortografice. Acum ma-ntreb de ce. Lumea vorbeste tot cum a invatat ea, ala-n dala. Si ce sa te mai miri, cand primul-ministru insusi, intr-un bilet adresat presedintelui, ii scrie de parc-ar fi repetentul clasei, intr-o limba romaneasca imposibila.

SURSA

#2 Andreea-Rodica

Andreea-Rodica

Hiena

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4925 Mesaje:
  • Din:Suceava
  • Dispozitie:Vine, vine primavara!!!

Postat 29 January 2007 - 08:35 PM

Trist dar adevarat grait-a Cartarescu. :(

#3 DIAbolica

DIAbolica

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 168 Mesaje:
  • Din:The Land of Laughs
  • Dispozitie:Never Felt Better !

Postat 30 January 2007 - 02:05 PM

ahaha...ce ironic e tipul...

mai..problema noastra e ca invatamantul e inca pe stilul vechi,comunist... elevul trebuie sa fie ca un burete,sa asimileze tot,desi 85-90% din lucrurile pe care teoretic le invatam nu ne vor fi niciodata utile...

'buba' la romani e ca suntem invatati CE sa gandim, nu CUM sa gandim...

sistemul e invechit si normal ca elevii nu simt nici o atractie pt scoala...

la moda e vanatoarea de note,nu de cultura
...citirea fituicilor la lucrari,nu lecturarea materiei acasa..

in ziua in care vom lasa traumele comunismului in spate, atunci cand vom inlocui o parte din plictisitoarele ore de teorie cu interesante ore de practica,atunci cand ni se va schimba mentalitatea, in ziua in care ministrul invatamantului nu va avea tupeul sa-si cumpere masina de 60.000 euro (cu care se puteau dota multe laboratoare) ca apoi sa compare achizitionarea ei cu cea a unui faras..... abia atunci vom avea progres !

pana la ziua aceea insa...traiasca regresul !

nu elevii sunt de vina,ci sistemul

#4 alex25

alex25

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 900 Mesaje:
  • Sex:Masculin

Postat 30 January 2007 - 05:52 PM

Sunt multe schimbari in sistemul educational care se pot face, dar cred ca esential e ca profesorii/invatatorii sa isi iubeasca meseria si sa le placa sa lucreze cu copiii/elevii. Atunci cand se intampla acest lucru, elevul il simte iar rezultatul e clar superior.

Cam toate cunostintele acumulate din liceu si facultate se datoreaza pasiunii aratate de profesori. Se vede cand un profesor vine doar pentru ca n-are incotro; se vede cand stie ce vorbeste si vrea ca si ceilalti sa stie.

Din cate stiu, acum se implementeaza un sistem - Step by step - la unele clase I-IV, sistem foarte inteligent, in care elevul invata numai de drag. Dar la fel si acolo, daca invatatoarea este o scorpie care nu stie sa se bucure impreuna cu copiii pentru ce se bucura ei, daca nu stie sa se apropie indeajuns de acei copii, stiu cazuri cand Step by step a fost un fiasco.

#5 Amazoana

Amazoana

Lama

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5140 Mesaje:
  • Din:Constanta
  • Dispozitie:Happy!

Postat 31 January 2007 - 01:08 PM

Buna
Un trist adevar.... si tre' sa recunoastem ca multi dintre noi ne-am uitat "in f.un.dul " Monicai.....

#6 DIAbolica

DIAbolica

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 168 Mesaje:
  • Din:The Land of Laughs
  • Dispozitie:Never Felt Better !

Postat 31 January 2007 - 10:02 PM

CARTARESCU E DE [*****] !!!!

Daca pana acum nu-i consideram creatiile ca fiind valoroase...astazi il consider nonvaloare pe el,ca individ ! Rusine sa-i fie !

Si acum sa-mi justific afirmatia.......(pentru cei prea vrajiti de articol ca sa mai vada printre randuri)

1) E IPOCRIT ! (God,ce urasc ipocrizia !)
In articolul "domniei sale", s-a luat de Tariceanu si Nastase ! WOW ! Stupize stupize ! Nimeni altii decat dusmanii cheliosului ! Cine-i cheliosul? Cum cine?! Presedintele Romaniei,Traian Basescu !
Dar DE CE? Ca doar Nastase e mai cult decat tot neamul marinarului la un loc..
Raspunsul il aflam facand o scurta incursiune in trecutul lui nea` Mircea : cu un an in urma,a fost decorat de BASESCU ...primind ''Ordinul Meritul Cultural in Grad de Ofiter''...
Si rasfoind filele istoriei si mai in urma...Cartarescu a facut campanie electorala pt actualul presedinte, aparand chiar intr-un clip electoral... in schimb, Basescu,pe vremea cand era primar al Bucurestiului, intrebat intr-o emisiune cine e Cartarescu,a spus ca NU STIE !...

Ce-i pasa scriitorului ca insusi presedintele,pe care a uitat sa-l mentioneze in articol (devenise brusc 'amnezic) e un monument de incultura ? Ca insusi seful statului ii indeamna pe copii sa chiuleasca si le spune ca si oamenii mediocri pot ajunge oameni mari ? Si de asemenea ca de-abia poate lega 2 fraze in romana,si alea citite de pe foaie...ca sa nu mai vb de limbile straine cu care n-are nici o tangenta, facandu-ne de ras la fiecare intalnire oficiala ?
Raspuns: nu ii pasa ! he doesn`t give a s . h . i . t ...atata timp cat ii critica pe dusmanii superiorului sau, toate-s bune si frumoase...

Sa nu ma intelegeti gresit ! Nu simpatizez nici un politician,ii detest pe toti pentru felul cum isi bat joc de popor...! [*****] sa-i ia pe toti !
Dar ceea ce va rog e sa nu va lasati manipulati de un articol scris la comanda !.......

2) IRONIA LUI ARE TENTA LA FEL DE MANIPULATOARE

Tipul avertizeaza asupra unui pericol care e pe cale sa se produca...desi in realitate s-a consumat deja !
Elevii si-au schimbat atitudinea de ieri? de alarteri? de cand l-au vazut pe becali imbogatindu-se, pe un analfabet devenind primar ori pe un premier care face greseli gramaticale (cica) ? NU !
SISTEMUL DE VALORI,ATITUDINEA ROMANILOR s-a schimbat cu mult,mult timp in urma...
Si fenomenul nu se produce numai la noi....si in celelalte tari ale lumii,stiri precum noua frizura a lui Beckham sau carei vedete i s-au mai vazut sanii prin rochie devin de interes national si international....

Ce se intampla ?
A regresat omenirea ? Suntem pe calea pierzaniei ? Vai de capu` nostru?
Poate..
DAR poate nu din unghiul asta trebuie privita problema.....
Probabil oamenii s-au plictisit sa vada acelasi circ politic in fiecare seara la televizor..aceleasi articole sponsorizate...si atunci butoneaza telecomanda catre alt canal...

EU pot afirma (fara sa fiu lipsita de modestie) ca citesc intr-un an poate mai mult decat altii intr-o viata... ca am o cultura generala destul de buna si ca nici coeficientul de inteligenta nu este tocmai modest...
Si totusi,m-as fi uitat la nasterea in direct a Monicai Columbeanu,daca as fi stiut din timp ca va fi difuzat asa ceva la tv...
De ce ? Simplu...nu pentru ca tvul m-ar manipula,facandu-ma sa o admir pe ex-prostituata Monica Gabor... si pur si simplu din CURIOZITATE...... dap... sa observ cum decurge un eveniment care ar fi trebuit sa fie intim,privat..dar daca tot il difuzeaza...why not ? it would have been interesting...

Cam atat am avut de zis... asta e punctul meu de vedere si nu-l voi schimba....

C ya !

Acest mesaj a fost editat de DIAbolica: 31 January 2007 - 10:16 PM

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi