Salt la continut

Fotografie

Virushei

• Please log in to reply
14 raspuns(uri) in acest subiect

#1 Bindy

Bindy

Amiba

• Membri
  • 41 Mesaje:

Postat 09 June 2006 - 10:59 AM

Spuneti-mi va rog si mie un antivirus bun. Daca se poate sa fie gratis. :D "Agat" mereu cate unul cand intru pe net si nu stiu cum sa ascap de ei. :(

#2 Tomy

Tomy

Furnica

• Membri
  • Pip
  • 76 Mesaje:
  • Sex:Feminin

Postat 25 June 2006 - 04:31 PM

Nu ca as cunoaste un antivirus dar sa va spun ce am patit eu cu calculatorul si-o spun sa n-o pateasca si altul... :unsure: Sotul a formatat calculatorul fiind cuplat cu modemul si pana sa instaleze un antivirus de pe retea deja se instalasera "viemisorii"... Asa ca e bine sa scoateti cablu atunci cand formatati si numai dupa ce ati instalat antivirusul sa va legati la retea :cry: (...oare ati inteles ceva? )

#3 tmanbone

tmanbone

Veverita

• Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 580 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Higher State of Consciousness.
  • Sex:Masculin

Postat 25 June 2006 - 06:27 PM

Asa ca e bine sa scoateti cablu atunci cand formatati si numai dupa ce ati instalat antivirusul sa va legati la retea :cry: (...oare ati inteles ceva? )

Pai e chiar foarte recomandat sa faceti asta. In plus, inainte de reinstalare, pregatiti ultimul update pentru antivirus & firewall (se gaseste pe site-ul producatorului), iar dupa instalarea antivirusului, rulati update-ul si abia apoi conectati calculatorul la net/retea. pasul urmator ar fi, dupa parerea mea, instalarea update-urilor de windows.

Bindy, antivirus bun si gratis? Nu prea cred ca exista. Eu folosesc Norton Internet Security (Antivirus & Firewall) si n-am batai de cap. Chiar is face treaba foarte bine.

#4 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7976 Mesaje:
  • Dispozitie:Fericita! :D

Postat 25 June 2006 - 08:17 PM

Eu am PC Cillin si chiar daca nu e updatat din 2004 e ok! E cel mai bun antivirus pe care l-am avut. Mai am unul al windows-ului (merg amandoua in acelasi timp), dar ala nu m-a anuntata niciodata cum ca ar fi descoperit ceva. PC Cillin ma anunta cred ca saptamanal.

#5 tmanbone

tmanbone

Veverita

• Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 580 Mesaje:

Postat 25 June 2006 - 08:54 PM

Eu am PC Cillin si chiar daca nu e updatat din 2004 e ok!

Asta-i grav! Antivirusii functioneaza (pe langa algoritmi de "ghicit") pe definitii de virusi... care sunt ca o biblioteca de virusi cunoscuti... si aici intervin update-urile. Iti recomand o actualizare. Daca nu te anunta, nu inseamna ca nu ai vreun pui - doi de virusi.

Mai am unul al windows-ului (merg amandoua in acelasi timp), dar ala nu m-a anuntata niciodata cum ca ar fi descoperit ceva.

Asta nu-i antivirus, e firewall si are alte scopuri.

#6 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • 7976 Mesaje:

Postat 25 June 2006 - 11:55 PM

Am windows-ul instalat de peste 1 an si merge perfect! Nu am luat virusi, nu am fost hacker-ita, nu-mi da erori si cu toate astea am internet in permanenta (sau aproape...in functie de cum vrea RDS-ul -_- )

Am incercat sa updatez antivirusul, dar imi cere un cod pe care nu-l am ca doar e luat de pe oDC :blushing: .

#7 tmanbone

tmanbone

Veverita

• Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 580 Mesaje:

Postat 26 June 2006 - 04:48 PM

Am windows-ul instalat de peste 1 an si merge perfect...

Ai cumva o relatie nenaturala cu norocul?

#8 Rino

Rino

Amiba

• Membri
  • 44 Mesaje:

Postat 15 July 2006 - 09:03 PM

Tman, recomanda-mi si mie un antivirus, te rog. Nu stiu ce sa-mi instalez.. :(

#9 tmanbone

tmanbone

Veverita

• Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 580 Mesaje:

Postat 15 July 2006 - 09:36 PM

Pai am zis, eu folosesc Norton Internet Security (Antivirus & Firewall) si nu m-am gandit sa-l schimb. Uite pagina producatorului.

O singura precizare: e putin pretentios la resurse. Tu ai 256 ram care sunt relativi putini numai pentru Win. Ti-as recomanda macar 512.

In cazul in care nu m-am exprimat clar in posturile anterioare, eu chiar nu am avut batai de cap cu virusii. Asta in conditiile conectarii permanente la 2 retele (una de cartier) si a cantitatii mari de lucru pe net intr-o anumita perioada (a durat cam 1 an). NIS e preferinta mea, nu am zis ca nu mai exista si alte solutii bune.

Acest mesaj a fost editat de tmanbone: 15 July 2006 - 09:44 PM

#10 Florin12

Florin12

Amiba

• Membri
  • 4 Mesaje:

Postat 04 July 2007 - 10:05 AM

Pai eu folosesc Kasperski :cheer: e un Antivirus foarte bun , . mai e si nod32 destul de bun.
am incercat si alte programe de antivirus , dar Kasperski ramane favoritul meu , m-am obisniut cu el si e destul de stabil fata de alte programe antivirus B)

#11 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • 7976 Mesaje:

Postat 04 July 2007 - 10:32 AM

Am trecut pe Bit Defender ca e romanesc si mai ieftin. :grin: Isi face treaba bine, nu am mai avut probleme cu virusii si nici nu consuma resurse exagerat de mult.

#12 May

May

Yeti

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12300 Mesaje:
  • Din:Madrid
  • Dispozitie:just fine :)

Postat 04 July 2007 - 03:36 PM

Si eu tot Kaspersky folosesc ;)

#13 ina_ceva

ina_ceva

Hiena

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4770 Mesaje:
  • Dispozitie:...pufoasa..

Postat 04 July 2007 - 05:54 PM

Bit Defender folosesc si eu ;)

#14 alex25

alex25

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 900 Mesaje:

Postat 04 July 2007 - 07:48 PM

Eu prefer Kaspersky, dar nu am gasit licenta pentru el in nici un magazin, online sau "pe strada". Asa ca, pentru calculatorul de acasa am cumparat Bit Defender 10, iar pe calculatorul de la firma am Kaspersky pentru ca a fost cumparat "la duzina", din afara.

#15 roxxxannna1983

roxxxannna1983

Amiba

• Membri
  • 24 Mesaje:
  • Din:Focsani, Vrancea
  • Dispozitie:I'm feeling very olimpic today

Postat 04 July 2007 - 11:10 PM

Eu am Avast. E luat de pe net si te poti si inregristra. Chiar e bun.

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi