Salt la continut

Fotografie

Spiritul comunitatii

• Please log in to reply
38 raspuns(uri) in acest subiect

#1 _noni_

_noni_

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 995 Mesaje:
  • Dispozitie:de zana;)
  • Sex:Feminin

Postat 07 February 2007 - 12:33 AM

ma tot gandesc de vreo 2 saptamani daca sa postez mesajul asta sau nu...

pana la urma m-am gandit ca, nefiind rau intentionata, s-ar putea sa fiu totusi pana la urma bine inteleasa si sa reusim impreuna sa facem niste schimbari! :hug:

cred ca sunt deja trei ani de cand imi petrec timpul pe diverse forumuri si pana la urma pot sa spun ca aici, pe ONEDEN mi-am gasit intr-adevar locul. oamenii de-aici mi se par cu adevarat minunati! :give_rose:

insa de la un timp incoace mi se pare ca aici totul se transforma in rutina si blazare. mi se pare ca lumea nu mai are chef sa comunice cu-adevarat, sa scrie din suflet si cu drag. am senzatia ca se umplu pagini intregi cu banalitai si formalitati si de fapt nu mai comunicam, ci vorbim in toti la gramada, in timp ce nimeni nu asculta...

nu acuz pe toata lumea, sunt inca cateva persoane care chiar citesc si raspund la obiect, cateva jurnale pline de viata si pe care le citesc cu interes si unde raspun cu placere.

insa ce ma deranjaza e numarul tot mai mare de posturi de genul : "azi am iesit in oras", "azi am mancat 3 ciocolata si mi-au placut", "azi am mai pierdut 50 de grame",sau "am m-am cantarit si aveam tot atat", etc, la care se raspunde la fel de insipid: "felicitari ca ai iesit in oras", "bravo pt. ciocolatele mancate", "felicitari pentru gramele pierdute ", sau "lasa, nu fii trista, ca data viitoare cand te vei cantari o sa fie bine". sper ca v-ati prins ce voiam sa zic!

oare chiar nu putem mai mult? chiar am uitat cum era cand abia asteptam sa intram pe forum sa avem discutii interesante si variate? citesc dimineata zeci de pagini cand am de recuperat si cand termin realizez ca nu am ramas cu nimic, majoritatea mesajeleor au acelasi ton...

ma gandesc ca ar fi chiar aiurea sa ajungem sa scriem numai de dragul de a semna condica si-atat, fara a avea nimic de spus...

eu insist ,ca stiu ca putem mai mult!!! :floare:

ganditi-va numai ce minunat am petrecut sarbatorile impreuna, cum ne-am bucurat alaturi de fete care au fost cerute in casatorie, cum ne-am pregatit cu emotii pentru nuntile de-acum Doamnelor noastre, cum am stat cu sufletul la gura cind unele dintre noi au devenit mamici! :w00t: :yahoo:

si amintiti-va chiar si lucrurile marunte care ne unesc, un lucru nou cumparat, un examen luat, un interviu incheiat cu succes! ne bucuram de fiecare data alaturi de cel cu reusite si-acum mi se pare ca am cam pierdut din spiritul asta minunat care ne anima!

ce va propun eu: sa incercam sa ne redescoperim fiecare dintre noi, sa dam tot ce avem mai bun si sa pastram impreuna calitatea ridicata a cestui forum! :* :hug:

sper sa nu fiu gresit inteleasa si sa nu dati cu pietre! va iubesc asa minunati cum va stiu si n-as vrea sa va pierd! :give_rose:

Acest mesaj a fost editat de _noni_: 07 February 2007 - 12:46 AM

#2 alex25

alex25

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 900 Mesaje:
  • Sex:Masculin

Postat 07 February 2007 - 11:33 AM

Subscriu! Forumul nu este chat.

#3 Brunette

Brunette

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 133 Mesaje:

Postat 07 February 2007 - 11:42 AM

Draga Noni, ma bucur sincer ca ai scris acest mesaj, pentru ca imi dau seama ca nu sunt singura! :floare:

Cred ca nu ma cunosti, pentru ca fac parte din userii care erau la inceput pe forum si nu sunt interesata de diete. Imi placea unitatea membrilor si faptul ca puteai sa discuti cu adevarat teme iteresante. De o vreme insa am renuntat sa mai scriu, pentru ca simt ca vorbesc singura. Citesc pentru ca primesc emailuri cu subiectele noi sau cu notificari, dar vad ca 80% din discutii se poarta la Neuronii ww si nici macar nu inteleg ce inseamna acest subiect.

Am crezut ca e un subiect unde se vorbeste de diete, dar mai mult se vorbeste despre copii, nunti, iubiti, cumparaturi, masini, case si tot ce vrei. :oo: Pentru toate subiectele astea exista forumuri seaparate unde se pot forma idei la care se poate reveni peste timp cand simti sa mai adaugi ceva.

Asa tot ce se vorbeste acolo dispare in neantele internetului si nu foloseste nimanui asa cum ai spus si tu. Nu ramai cu nici o idee dupa ce ai citit pagini intregi.

Sunt absolut de acord cu tine ca putem mai mult!! Cred ca daca fiecare dintre noi ar fi de acord sa scriem fiecare mesaj acolo unde ii e locul ar fi minunat si am reinvia spiritul comunitatii. :rolleyes:

Acest mesaj a fost editat de Nessie: 07 February 2007 - 12:13 PM

#4 zaha

zaha

Koala

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2371 Mesaje:
  • Din:colo
  • Dispozitie:zen

Postat 07 February 2007 - 11:59 AM

Noni...cata dreptate ai, in tot ce ai scris! Nu esti singura care s-a gandit sa abordeze acest subiect; si eu am vrut sa o fac, dar mi-a fost teama ca as fi fost destul de dura, si n-ar fi picat bine.

De fapt..n-ar fi trebuit sa ma gandesc cum pica, ci sa spun ce am pe suflet. Vezi, am tendinta asta - poate e timiditate, poate nu - de a prefera sa tac, sa nu deranjez pe nimeni. Sa merg in varful picioarelor. Iar daca spun, intr-un final, ce simt/gandesc, si supar pe cineva, ma simt vinovata si fac tot posibilul sa repar greseala.

Spiritul..hmm..inca imi place si vreau sa cred ca exista spiritul comunitatii. Acusi se implinesc 2 ani de cand le "cunosc" pe unele fete de pe-aici, si daca ma gandesc bine, nici nu-mi vine sa cred ca a trecut atata timp! Pe unele le cunosc personal, cu altele am vorbit pe mess sau la telefon, si altele mi-au devenit cele mai bune prietene. Lamentabil, ha? Dar atat de adevarat...

Ca s-a intamplat ceva cu mine, si am niste probleme, si incerc sa ma pun pe picioare si citind forumul, e alta poveste. Lumea ma stia drept o persoana vesela, si acum, ca nu mai sunt asa, parca nu mai stiu sa comunic.
Ok, jurnalele sa zicem ca sunt personale, scrii ce-ti trece prin cap, ce ti se intampla, bune sau rele. Nu mi-a placut niciodata sa epatez, sa ma laud cu masina pe care o am (doar la prieteni :p ), cu salaru' sau alte lucruri pe care (nu) le posed. Cat despre diete..am zis-o si am s-o mai zic (am scapat de rusine) ca am avut probleme de alimentatie, am fost anorexica, acum dieta mea se poate compara cu o sinusoida, si pe deasupra, din cauza problemelor, sunt iar atrasa de the dark side.

Spiritul? Vreau si eu sa-l regasesc. Si sunt convinsa ca multe din fete stau in umbra tot din cauzele enumerate mai sus, de noni si brunette.
Ce ar trebui facut? Nu stiu. Nu vreau inca sa arat cu degetul, dar...uneori transpare artificialul dincolo de monitor. Pacat.

#5 zaha

zaha

Koala

• Membri
  • 2371 Mesaje:

Postat 07 February 2007 - 12:12 PM

Mai era ceva: hai sa scriem numai acolo unde vrem. Sa nu se simta nimeni obligat sa-ti scrie in jurnal daca tu i-ai scris ceva. Poate ai o zi proasta, poate nu te simti in stare sa scrii - ca e pisica bolnava, ca seful te-a luat in suturi de dimineata, ca plange copilul, ca e soare si nu ninge...

Ok, suntem o comunitate, dar perceptia mea, legat de ce se intampla, e urmatoarea: e ca si cum te-ai saluta si ai zambi frumos cuiva pe strada doar pentru ca ai fost coleg de generala, ca te-ai vazut cu X la un chef, si desi ti-a vomat in poala, strangi din dinti si afisezi un zambet schimonosit..pentru ca vrei sa pari dragut.

Hai sa lasam sa decurga totul de la sine..sa nu fie nimic fortat. Ca imi lasa cineva un pupic, o floare, o maslina, ceva, in jurnal, intr-o zi proasta, ma bucura. Iar daca nu pot, nu ma simt in stare sa raspund...asta e. cei care ma stiu inteleg.

Dincolo de aparente, nu poti ascunde la nesfarsit felul tau de a fi. Faptul ca stai sub anonimatul unui nickname si ca esti dragut cu toata lumea nu face ca, la un moment dat, cineva sa nu-ti intuiasca adevarata fire.

#6 aki

aki

Yeti

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10595 Mesaje:
  • Dispozitie:Ca totdeauna...

Postat 07 February 2007 - 12:22 PM

Ma scuzati ca imi spun si eu parearea.E tare greu sa te lasi de un obicei care l-ai format timp de doi ani.Atit am vrut sa spun.Si sa vorbesc pe sleau m-am regasit aici si pe mine :(

insa ce ma deranjaza e numarul tot mai mare de posturi de genul : "azi am iesit in oras", "azi am mancat 3 ciocolata si mi-au placut", "azi am mai pierdut 50 de grame",sau "am m-am cantarit si aveam tot atat", etc, la care se raspunde la fel de insipid: "felicitari ca ai iesit in oras", "bravo pt. ciocolatele mancate", "felicitari pentru gramele pierdute ", sau "lasa, nu fii trista, ca data viitoare cand te vei cantari o sa fie bine". sper ca v-ati prins ce voiam sa zic!

#7 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7976 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Fericita! :D

Postat 07 February 2007 - 12:29 PM

Luchi, de acord! Eu mi-am propus sa raspund decat daca simt sa spun ceva undeva. Pentru mine asta si inseamna OneDen: un loc unde sa ma simt bine, sa aud o parer obiectiva de la cineva care nu are interes sa dea altfel decat este, nu unde sa spun cuvinte pe care nu le simt, si sa primesc complimente gratuite, ca asta pot face linistita la serviciu.

Ce ma doare pe mine legat de spiritul comunitatii, este faptul ca pentru multi, "comunitatea" inseamna doar jurnale, iar pentru mine, ar fi ideal ca la jurnale sa scrii exact ca intr-ul jurnal: cand ai ceva de spus, sa ramana acolo, sa vezi o evolutie in timp etc.

De multe ori mi s-a intamplat sa constat ca vorbesc degeaba. Scriu despre ceva si la cateva minute, cineva intreaba cum se face fix acelasi lucru la jurnale. :cry:

#8 zaha

zaha

Koala

• Membri
  • 2371 Mesaje:

Postat 07 February 2007 - 12:39 PM

Am crezut ca e un subiect unde se vorbeste de diete, dar mai mult se vorbeste despre copii, nunti, iubiti, cumparaturi, masini, case si tot ce vrei. :oo: Pentru toate subiectele astea exista forumuri seaparate unde se pot forma idei la care se poate reveni peste timp cand simti sa mai adaugi ceva.

Brunette, acum ma mananca limba si trebuie sa zic ceva: neuronii asa au fost dintotdeauna, si nimeni si nimic nu le-a schimbat. Nu vreau sa fiu inteleasa gresit, s-a inteles si au spus de la inceput ca ele vor discuta despre toate, ca va fi un fel de jurnal comun.

Acum..cum a zis si Nessie, nu trebuie sa reducem totul la sectiunea "Jurnal de bord". Spiritul nu trebuie perceput ca fiind concentrat acolo, exista loc pentru toata lumea...si subiecte cu duiumul, sunt sigura...doar ca trebuie sa mai iesim din cand in cand din carapace.

Peace!

#9 Brunette

Brunette

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 133 Mesaje:

Postat 07 February 2007 - 01:09 PM

Luchi, am inteles ca majoritatea membrilor vin din alta parte, cu unele obicieiuri deja formate, dar am gandeam ca sunt suficient de multi membri care vor sa schimbe ceva sau care nu au cunoscut alte locatii si care ar putea face diferenta. ;)

Uite, au am inceput prin deschiderea unui nou subiect. Nu e de mare importanta, dar pe mine chiar ma intereseaza.
Am putea anima putin atmosfera daca fiecare ar intreba ce vrea sa stie sau daca ar povesti o situatie prin care a trecut si crede ca l-ar ajuta pe altul sa treaca mai usor prin aceeasi situati, sau ai probleme fizice, psihice orice.. spune aici!! Nu te cunoaste nimeni sa te arate cu degetul pe strada ca nu stiu ce ti s-a intamplat si tu ai spus pe forum.
Luchi, spui ca ti-au devenit prietene cateva dintre fetele de aici si ma gandesc ca poate nu te simti in largul tau sa discuti despre o anumita problema, dar mereu exista posibilitatea anonimatului. ;) Nu trebuie sa stie lumea ca a zis X sau Y ceva neaparat. Daca cineva simte ca poate vorbi mai bine despre o problema delicata sub un alt nume, cred ca se poate.

#10 _noni_

_noni_

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 995 Mesaje:

Postat 07 February 2007 - 04:53 PM

Ma bucura faptul ca ati raspuns cativa dintre voi, inseamna ca nu mi s-a parut doar mie ceea ce am scris.

probabil ca si din cei care doar au citit au inteles ce aveam de zis, si ceeace ati completat foarte bine voi (Brunette, luchi, alex, Nessie) si sper ca vor aparea cateva schimbari in bine zilele astea. :hug:

inca o data: N-am vrut sa jignesc pe nimeni, am vrut doar sa inviorez un pic admosfera!

}{

#11 himere2005

himere2005

Jaguar

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6016 Mesaje:
  • Dispozitie:incendiara

Postat 07 February 2007 - 05:33 PM

eu ce am constat si sigur s-ar putea sa imi sara cineva in cap, ca unii intra pe aici doar din plictiseala, sa mai treaca timpul la servici, din obisnuinta, dar nu intra de fapt cu adevarat...mi se pare ca exista o doza de egoism din partea unora...nu stiu daca ceea ce scriu la diferite subiecte e interesant, poate ca nu, dar ce pot sa va spun ca intru pe aici din tot sufletul (sau mai bine zis intram ca acum mi se pare ca ne rutinam) si pe mine ma intereseaza daca x are probleme sau y si daca-l pot ajuta cu un sfat ceva sau cu o vorba buna :floare: va pup pe toti :*

#12 _noni_

_noni_

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 995 Mesaje:

Postat 07 February 2007 - 05:40 PM

eu ce am constat si sigur s-ar putea sa imi sara cineva in cap, ca unii intra pe aici doar din plictiseala, sa mai treaca timpul la servici, din obisnuinta, dar nu intra de fapt cu adevarat...mi se pare ca exista o doza de egoism din partea unora...nu stiu daca ceea ce scriu la diferite subiecte e interesant, poate ca nu, dar ce pot sa va spun ca intru pe aici din tot sufletul (sau mai bine zis intram ca acum mi se pare ca ne rutinam) si pe mine ma intereseaza daca x are probleme sau y si daca-l pot ajuta cu un sfat ceva sau cu o vorba buna :floare: va pup pe toti :*

Himere, tu esti un suflet mare si te apreciez foarte mult! :*

mi se pare ca ai punctat foarte bine chestia cu rutina si plictiseala, asta am simtit si eu si de-aia m-am retras un pic, insa stiu ca se poate sa fie si bine, cum era inainte, si vreau sa ne unim sa indreptam lucrurile :hug:

off-topic:
Himere
, maine am o surpriza speciala pentru tine, pe aceasta tema! :tease:

Acest mesaj a fost editat de _noni_: 07 February 2007 - 05:41 PM

#13 Monic

Monic

Iepuras

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1866 Mesaje:
  • Dispozitie:bine ca intotdeauna

Postat 07 February 2007 - 05:43 PM

subscriu
si mie mi s-a cam acrit
desi va iubesc pe toate :hug: m-am cam saturat <_< de vesnicele felicitari spuse doar de dragul de a umple pagini...
Inainte eram prietene virtuale de suflet :( ... acum mi se pare ca unele dintre noi intram si spunem felicitari, bravo din obligatie <_< si asta nu-mi place. Asa ca prefer sa raman in umbra si sa comentez doar daca am ce si doar daca o fac din PLACERE
In rest eu cred ca nu ne poate impune nimeni (nici macar un moderator) despre ce sa vorbim la un anumit subiect, si cred ca nici nu ar fi intelept pt ca multe fete care intra de buna-voie s-ar supara. Ceea-ce sper eu este ca daca unele fete vor renunta cu timpul la posturile gen <<jumatate pagina -citat si dedesupt un BRAVO :cheer: >> , atunci si ceilalti membrii s-ar gandi de doua ori inainte sa scrie. Nu vreau sa supar pe nimeni, dar mi-e dor si mie sa citesc ganduri si sentimente, nu doar felicitari spuse din obligatie sau din dorinta de a posta ceva.

#14 himere2005

himere2005

Jaguar

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6016 Mesaje:
  • Dispozitie:incendiara

Postat 07 February 2007 - 05:52 PM

eu nu stiu cum sa facem, chestia asta vine din suflet, dar cele care preferati sa stati in umbra imi lipsiti :hug:
vroiam sa va spun ca ma gandesc des la voi, pana si aseara am visat ca am fost toata gasca la alex (de unde si pana unde ca nici macar nu-l cunosc :)) ) si ca ne-am uitat la filme pe un televizor imens cu plasma...bine, am cam deviat de la subiect...ceea ce vroiam sa spun ca nu-mi sunteti indiferenti :lol2:

#15 alex25

alex25

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 900 Mesaje:
  • Sex:Masculin

Postat 07 February 2007 - 05:59 PM

La asta chiar ca nu ma asteptam. :))

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi