Salt la continut

Fotografie

Solutii pentru elevii/copiii galagiosi

• Please log in to reply
4 raspuns(uri) in acest subiect

#1 alex25

alex25

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 900 Mesaje:
  • Sex:Masculin

Postat 08 February 2007 - 05:04 PM

Am intalnit multi profesori, invatatori si educatori sau alte situatii in care sunt coplesiti de copii neastamparati. Cea mai mare greseala mi se pare sa ii lasi sa ti se urce in cap. Imi amintesc de o stire la PROTV parca in care un profesor de liceu a fost filmat de un elev la clasa in timp ce elevii lui (clasa a IX-a cred) i se urcasera in cap: fetele se sarutau intre ele sau isi aratau diverse parti ale corpului, unul modifica note in catalog, altul arunca cu hartii in prof sau ii punea coarne (stiti voi, cele doua degete enervante pe care le foloseste toata lumea cand i se ofera posibilitatea de a face o fotografie).

So. Metoda 1

Se aplica la copiii de pana la 13 ani si in special baietilor-problema. Ipoteza: se da un copil-mercur ce se ia de toti si nu te aude niciodata. Trebuie neaparat sa il gasesti pe cel mai copil-problema. Ii construiesti apoi o insigna, sau o steluta ca cea de politist texan, sau ceva cat mai realist care sa semene cu ea. Sau o legitimatie de politist. Nu stiu, ceva care sa aiba valoare autoritara. Apoi il iei deoparte si ii explici cum ca el ar trebui sa fie cel care sa asigure la respectarea ordinii si linistii, exact asa cum fac politistii texani. Cu ajutorul insignei pe care i-o dai, va avea multa putere. Ce drepturi ii ofera insigna? De fiecare data cand vede o nerespectare a normelor de siguranta, ordine, liniste etc. are obligatia sa vina la tine sa raporteze. Asta o sa il faca sa se creada cu adevarat important. Dar mai trebuie sa ii explici ca purtatorul insignei respective trebuie sa respecte legea mai presus decat oricine. Asa ca sub nici o forma nu mai are dreptul sa o incalce, incalcarea ei aducand suspendarea insignei. In felul asta il transformi din cel mai inversunat "dusman" al tau in... ei bine, o sa vezi.

Merge si varianta cu doi politisti, dar trebuie sa fii atent: cu cat mai multi politisti ai, cu atat mai posibil sa nu mai considere insigna atat de importanta.

Metoda 2

Invata sa iti folosesti vocea la potential maxim. O voce joasa si apasata inseamna, de obicei, ca ai ceva important de spus, ceva captivant. O voce inalta ce incearca sa acopere inseamna ca ei deja stiu ca sunt deasupra ta. Foloseste-o cat mai rar posibil si eventual doar cu scop expresiv.

Metoda 3

Metoda persecutiei. :) Se aplica doar la elevii de liceu/scoala generala, doar in liceele in care nota chiar inseamna ceva. Am vazut-o la proful de matematica. Ideea e urmatoarea: daca vorbesti peste profesor inseamna ca vorbesti despre [materie] (inlocuieste materie cu matematica, gramatica, fizica, chimie sau orice alt obiect de studiu la care are rost sa il scoti la tabla). Ceea ce te face un expert. Asa ca hai la tabla sa ne demonstrezi. Asa ca ii oferi o problema legata de ceea ce explicai, insa una cu un grad superior de dificultate, astfel incat sa aiba sanse slabe de a o rezolva. Ii lasi doua minute. Daca se pricepe si o duce la capat il feliciti si ii dai 10 (in mod ideal asta nu ar trebuie sa se intample). Daca nu se pricepe si se balbaie in primele doua minute, nu ii oferi mult timp de gandire. Nu stie. Fii drastic. Aplica nota. (2 - mereu) Aceasta metoda, folosita consecvent, va reduce cu siguranta zgomotul in clasa. Dar te poate transforma si in "zbir" - asta doar daca nu ai o personalitate care sa te faca placut elevilor prin alte metode (exemple - le aduci bomboane de ziua ta; te implici in viata lor personala in mod pozitiv, dar nu de fata cu toti; ii ajuti de fiecare data cum poti; ai un spirit dezvoltat al umorului; ii sustii in fata celorlalti profesori)

Metoda 4

Stabilesti un sistem de bonificatii cu premii. In aceasta metoda premiile trebuie neaparat sa existe si sa aiba valoare (nu neaparat materiala). La sfarsitul orei oferi premiu pentru disciplina. Incearca, insa, sa eviti folosirea acestui cuvant, el facand parte din limbajul de lemn profesoral. Incearca sa-i spui "premiu pentru cel care astazi a stiut sa ma respecte cel mai mult", sau alte denumiri de gen. Foloseste-ti imaginatia si evita limbajul standard academic. Ideea e ca elevul sa vada ca dai respectivul premiu din suflet, din proprie initiativa, nu pentru ca te obliga sistemul. Data viitoare cand va trebui sa discuti cu ei ar trebui sa observi ca multi vor asculta cand ai ceva de spus (mai ales daca dupa ce dai premiul explici si de ce l-ai acordat persoanei respective - ca a tacut de fiecare data cand ai avut de spus de exemplu). Regula generala in sistem de bonificatii si pedepse - intotdeauna explica foarte, foarte, foarte clar motivele acordarii premiului/pedepsei.

There. Pe-astea le-am stiut. Mai aveti si altele?

#2 Candy

Candy

T-Rex

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 22263 Mesaje:
  • Dispozitie:fatty :D
  • Sex:Neutru

Postat 08 February 2007 - 05:17 PM

eu sincer nu stiu o alta metoda in afra de scaderea notei la purtare iar de multe ori nici macar acest lucru nu da rezultat...s`a ajuns atat de rau la noi in tara in invatamant...mai ales ca de multe ori nici profesorul nu isi da silinta sa faca ceva interactiv la ora (de ex un joc de rol ) si astfel monotonia si plictiseala apare odata cu galagia si nesimtirea unora...
depinde foarte mult si de cei 7 ani de acasa

#3 anaoi

anaoi

Koala

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2749 Mesaje:
  • Dispozitie:beata de somn
  • Sex:Feminin

Postat 08 February 2007 - 05:19 PM

hm. in calitate si de elev, si de semi-profa

prima pe care o stiu eu,si am utilizat-o este sa ceri ajutorul cleui mai neastamparat copil, atunci cand explici ceva.ii ceri s aiti dea un exemplu sau daca este vorba despre o rperezentare grafica, ii ceri sa deseneze pe tabla.

a doua ....profesoara me ade germana, de cate ori pleca in strainatate ne aducea bomboane, ciocolata, etc. daca invatai declinarile sau daca luai note mari, primeai bomboane.
uneori primeam toti bomboane, dar nu mai aveau aceeasi semnifictaie.

plus un profesor bun este cel care poate explica materia, aducand ceva in plus fata de manual. adica aduce si alt material didactic, in afara manualului de la clasa.

Acest mesaj a fost editat de anaoi: 08 February 2007 - 05:24 PM

#4 _noni_

_noni_

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 995 Mesaje:
  • Dispozitie:de zana;)

Postat 08 February 2007 - 05:22 PM

eu nu am niste solutii ca la carte dar pot sa spun ceva din experienta.

in facultate am urmat si modulul pedagogic si aveam acolo de facut si practica, o lectie predata intr-o scoala de profil. m-au trimis la liceul energetic si am nimerit la o clasa foarte slaba de seral, a X-a. copiii, sau mai bine zis, tinerii, ca unii probabil erau chiar mai mari ca mine, bineinteles ca m-au tratat de sus si cu atitudine de smecheri, ce vin eu, una de la facultate sa le predau lor.

am observat din prima ca liderii clasei erau un golanel gelat si o blonda platinata, asezati in aceeasi banca si ei erau cei care dadeau tonul.

dupa 10 minute de la inceputul orei, profa care ma superviza a plecat pana la cancelarie si eu am ramas cu nebunii. nimeni nu mai statea in banca si tori erau in bisericutze la discutii si aproape ca nici nu mai observau ca sunt in clasa.

m-am intors si am inceput sa fac un desen pe tabla, dar in momentul in care m-am intors am auzit din spate un "ce "dos" are", va dati seama ce-am simtit :blushing: , dar nu m-am intors am continuat desenul si la un moment dat am auzit liniste in spatele meu, si cineva spunand "e o pompa centrifuga", atunci m-am intors si si desi nu stiam cine a zis, m-am adresat blondei, spunandu-i ca a remarcat bine si rugand-o sa ma ajute sa notez toate componentele. de-atunci toata lumea s-a concentrat sa-mi numeasca cate un element si n-am mai avut probleme pana la sfarsitul lectiei, ba chiar saptamana urmatoare m-au asteptat in liniste in banci, iar gelatul a fost cel care s-a oferit sa-mi ofere informatiile personale despre fisa elevului.

cred ca sursa perturbatoare e cea care trebuie descoperita mai intai si antrenata intr-o activitate constructiva, ca pe urma toata clasa sa-i urmeze modelul. parerea mea :blushing:

Acest mesaj a fost editat de _noni_: 08 February 2007 - 05:29 PM

#5 anaoi

anaoi

Koala

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2749 Mesaje:
  • Dispozitie:beata de somn

Postat 08 February 2007 - 05:23 PM

corect.

0 useri citesc subiectul