Salt la continut

Fotografie

ponturi la cumparaturi

• Please log in to reply
13 raspuns(uri) in acest subiect

#1 himere2005

himere2005

Jaguar

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6016 Mesaje:
  • Dispozitie:incendiara
  • Sex:Feminin

Postat 09 February 2007 - 11:10 AM

cum sa facem sa iesim mai bine per total la cumparaturi? poate stiti si voi ponturi, cat de mici
- cumparaturile sa le faci la supermarket, economisesti timp si bani
- legumele, fructele, carnea eu recomand sa se cumpere din piata ca sunt mai proaspete
- produsele care sunt in spatele raftului au termen de valabilitate mai lung de obicei
- daca iei cantitate mai mare iesi mai bine: ex.produse la galeata, sau 2 baxuri pampersi, ambalate 2 cate 2 sau sa te uiti dupa oferte

voi ce mai stiti?

- la haine sa va uitati cum sunt cusute si sa nu fie polyester ca astea-s pacatoase rau :))

Acest mesaj a fost editat de himere2005: 09 February 2007 - 11:07 AM

#2 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7976 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Fericita! :D

Postat 09 February 2007 - 11:12 AM

- nu lua cu tine pe cineva care nu are rabdare :grin:
- nu te duce la cuparaturi la orele de maxima aglomeratie pentru ca 1. te enervezi si 2. nu gasesti nimic bun sa cumperi ca sunt ca lacustele ceilalti si termina tot

Pentru cine intereseaza, am mai scris pe Diet Motion cateva sugestii pentru cumparaturi cand esti la dieta.

#3 himere2005

himere2005

Jaguar

• Membri
  • 6016 Mesaje:

Postat 09 February 2007 - 11:17 AM

* Never go shopping when you are hungry;
* Always have a shopping list;
* Always respect it;
* Don’t pass through the sweets department. Make a detour if you have to;
* Read the entire label of the products and pick the healthiest ones;
* When you get to the cashier don’t look at the sweets that are there just to tempt you;
* When you get home, don’t taste the food you bought.

nessie, eu i-am dat copy paste aici ca sunt bune sfaturile pentru toata lumea, in fond nimeni n-ar trebui sa abuzeze de dulciuri si ar trebui sa se uite atent la eticheta sa vada ce cumpara ;)

m-am prapadit de ras la ultimul punct...eu exact asta fac, cand cumpar produse noi, prima data gust din toate, poate sa tune, poate sa fulgere :))

#4 Karin

Karin

Veverita

• Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 691 Mesaje:
  • Dispozitie:Ignorati-ma....

Postat 09 February 2007 - 11:22 AM

As mai adauga vreo doua :lol2: :
-niciodata sa nu mergi la cumparaturi flamanda, ca risti sa stai dupa aia in parcare sa mananci turte dulci, cum a patit subsemnata de cateva ori :blushing:
-sa nu mergi la cumparaturi pe tocuri!! eu am obiceiul sa casc gura la toate produsele si pana ajung acasa sunt lesinata de oboseala si cu talpile pline de bataturi :grin:
-intotdeauna sa ai o lista cu ceea ce vrei si ai nevoie sa cumperi, altfel te trezesti acasa ca taman ce era mai important ai uitat sa iei! :lol2: (tot din propria experienta vorbesc!)

Acest mesaj a fost editat de Karin: 09 February 2007 - 11:32 AM

#5 michelle

michelle

Hiena

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4542 Mesaje:
  • Din:Iasi
  • Dispozitie:Ole!

Postat 09 February 2007 - 11:43 AM

- Sa-ti iei la tine exact cati bani iti trebuie :lol2: Daca nu ai mai multi, nu cumperi suplimentar altceva (in schimb poti substitui :blushing: )

#6 himere2005

himere2005

Jaguar

• Membri
  • 6016 Mesaje:

Postat 09 February 2007 - 12:00 PM

da, mai bine iei mai multi bani in plus ca altfel stai cu emotii la casa :lol:

#7 alex25

alex25

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 900 Mesaje:
  • Sex:Masculin

Postat 09 February 2007 - 12:02 PM

- Sa-ti iei la tine exact cati bani iti trebuie :lol2: Daca nu ai mai multi, nu cumperi suplimentar altceva (in schimb poti substitui :blushing: )

:) E destul de greu sa-ti iei exact cati ai nevoie cand mergi intr-un hipermarket. Mai ales daca obisnuiesti sa platesti cu card :).

Eu gasesc hipermarketurile foarte impersonale, aglomerate, enervante, you name it. In plus, e destul de greu sa te limitezi cand vezi asa de multe produse. Sa luam ca exemplu raionul de sport, unde ajungi din intamplare. Nu ai ajuns in hipermarket sa cumperi un articol sportiv, dar cand vezi mingi de basket de toate marimile, toate culorile si o gramada de oameni care le cumpara, mai vezi si un "super pret", normal ca zici ca ar fi bine sa iei si tu una. Sfatul meu: evita hipermarketul. Imi plac mult mai mult chioscurile, mini-marketurile, magazinele, chiar si supermarketurile.

Bine, problema principala in sfatul meu e ca hipermarketurile au cam falimentat celelalte tipuri de magazine.

#8 himere2005

himere2005

Jaguar

• Membri
  • 6016 Mesaje:

Postat 09 February 2007 - 12:07 PM

alex, trebuie sa rezisti tentatiei :grin: ....si da, e bine sa respecti lista...dar sa stii ca tu in minimarket pentru acelasi produs platesti un pic mai mult si per total iesi in dezavantaj cu suma x....eu sunt contabila de meserie si involuntar nu pot sa ma abtin sa nu fac comparatii si calcule :)) ...boala grea si asta :doh: :))

#9 alex25

alex25

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 900 Mesaje:
  • Sex:Masculin

Postat 09 February 2007 - 12:15 PM

Mai, daca reusesti sa iti faci o lista si sa o respecti no matter what, da, iesi mai ieftin in hipermarket. Dar am explicat, e destul de greu sa nu te abati de la lista atunci cand tentatia e asa mare. Asa ca solutia mea era sa limitezi tentatia - in loc sa cheltui 1.000.000 pe mancaruri/lucruri dintre care pe unele n-ai sa le folosesti, mai bine te duci intr-un magazin mai mic si cheltui doar 700.000 pe lucruri care chiar iti trebuie. Intr-adevar, le iei mai scump dar daca te uiti apoi la bilant observi ca ai platit doar 700.000, nu 1.000.000 si nu vei mai fi nevoit(a) sa arunci cumparaturile nefolositoare.

In plus, cand e vorba de dieta si zecile de raioane de dulciuri din hipermarketuri, nu numai ca esti obligat sa cumperi lucruri nefolositoare corpului tau, dar iti distrugi si alimentatia.

#10 Brunette

Brunette

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 133 Mesaje:

Postat 09 February 2007 - 12:41 PM

E greu sa faci cumparaturile la supermarket daca vrei sa cumperi produse din mai multe categorii. Nu le gasesti pe toate intr-un singur loc si e mai greu cu plimbatul prin oras, mai ales daca nu ai masina. :wacko:

#11 himere2005

himere2005

Jaguar

• Membri
  • 6016 Mesaje:

Postat 10 February 2007 - 12:44 PM

alte ponturi care mi-au venit acum in minte, legate de fructe si legume/radacinoase :grin:
- portocalele si lamaile cele mai zemoase sunt cele care au coaja mai subtire, de obicei sunt mai micute decat celelalte si un pic mai luciose, am vazut pe cineva ca le strangea un pic in mana sa-si dea seama cat sunt de consistente
- fasolea ca sa fie buna si sa fiarba repede trebuie sa fie mai moale, sotul meu obisnuieste sa stranga una intre dinti :p sa verifice
- daca luati ciuperci sa nu le tineti prea mult in punga, continand multa alta transpira si se strica
- bananele se coc singure, astfel, daca luati bananele verzi, in cateva zile sunt numai bune de mancat, altfel trebuie sa le mancati destul de repede ca-si schimba culoarea
- rosiile mai micute am vazut ca de obicei sunt cele mai coapte
- dovleceii si vinetele cele mai bune sunt cei/ cele mici, alea mari contin mai multi samburi, la castravete la fel
- pastaile nu stiu cum se testeaza ca sa nu fie atoase, mi se pare ca cea tanara este mai putin atoasa decat cealalta
- cartofii, mi se pare ca cei rosiatici sunt mai dulci un pic, nu stiu sigur
- varza, cea mica si indesata e buna pentru salata, ce stufoasa e buna pentru sarmale

Acest mesaj a fost editat de himere2005: 10 February 2007 - 12:45 PM

#12 himere2005

himere2005

Jaguar

• Membri
  • 6016 Mesaje:

Postat 10 February 2007 - 12:55 PM

despre carne:
- carnea de mici sau tocata sa aiba o culoare un pic rosiatica, atunci e proaspata, daca deja devine maronie nu-i a buna, dar nici prea rosiatica ca inseamna ca au bagat colorant in ea
- la pui iarasi sa aiba o culoare mai deschisa, sa nu devina usor maronie si cand o scoti din ambalaj daca e lipicioasa iarasi nu-i buna
- pestele proaspat e cel care are ochii sticlosi, cel cu ochii cetosi, tulburi este deja fara acte in regula :))

Acest mesaj a fost editat de himere2005: 10 February 2007 - 12:56 PM

#13 Lacry

Lacry

Marmota

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1428 Mesaje:
  • Dispozitie:optimista

Postat 10 February 2007 - 07:21 PM

Himere, cartofii galbeni sunt mai dulci ;) , exceptandu-i pe aia americani, dulci de tot :p
Mai bine iei carne pe care sa o toci tu acasa :) ; eu evit sa cumpar carne gata tocata
Din hipermarket cumpar doar fructe exotice si legume care nu cresc pe la noi... pentru restul fac o vizita la piata sau la aprozarul din colt ;)

Acest mesaj a fost editat de Lacry: 10 February 2007 - 07:21 PM

#14 Nana

Nana

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 192 Mesaje:
  • Dispozitie:Asha shi-asha!
  • Greutate maxima:90.6 kg
  • Greutate curenta:90.6 kg
  • Greutate dorita:60 kg

Postat 02 April 2007 - 09:14 AM

-luati cartofi rosii daca vreti sa faceti cartofi prajiti ca nu se sfarama in tigaie si cartofi albi daca vreti sa fecti piure sau sa-i fierbeti la abur

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi