Salt la continut

Fotografie

Iisus sau Isus?

• Please log in to reply
6 raspuns(uri) in acest subiect

#1 May

May

Yeti

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12300 Mesaje:
  • Din:Madrid
  • Dispozitie:just fine :)
  • Sex:Feminin

Postat 10 February 2007 - 10:50 PM

Sunt f intrigata de aceste 2 moduri in care este scris numele Fiului Lui Dumnezeu. La scoala am invatat ca se scrie Iisus si ca Isus ar insemna magar ( nu stiu in ce limba ). Care este forma corecta?

#2 alex25

alex25

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 900 Mesaje:
  • Sex:Masculin

Postat 11 February 2007 - 12:32 AM

Stii, chiar as vrea sa-l cunosc fata in fata pe "translatorul" acela intelectual care a "clocit" ideea ca Isus inseamna magar. Da, sunt o gramada de oameni care isi inchipuie ca Isus in ebraica ar insemna magar. Cuvantul cheie aici este "isi inchipuie". Pentru ca sunt sigur ca nici unul dintre acestia nu cunoaste limba ebraica. Cele patru cuvinte sinonime pentru magar in ebraica sunt "chamor", "ayir", "athown" si "arowd".

#3 alex25

alex25

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 900 Mesaje:

Postat 11 February 2007 - 01:10 AM

Nu sunt sigur de explicatia urmatoare, dar am sa incerc sa o formulez totusi:

Isus cu un singur i provine din scrierea in limba latina. Scrierea cu doi de i corespunde scrierii din limba greaca si cred ca a aparut dupa influentele rusesti - multe cuvinte au suferit mutatii de "i" in acea perioada. Dupa revolutie academicienii au hotarat reorientarea limbii romane catre latina, actiune contestata, insa, de preotii ortodocsi (de ce? nu stiu - din obisnuinta sau poate pentru ca biserica ortodoxa a avut intotdeauna orientare slavona - greaca).

Prin urmare... eu consider ca ambele forme sunt corecte, depinde cui te adresezi :). Daca ii scrii unui preot ortodox probabil ca se va simti ofensat de scrierea cu un singur i. In cazul publicatiilor generaliste si academice, insa, am remarcat frecventa scrierii cu un singur i.

In limba Latina: Ihs Isus

In limba Greaca: Ιησουζ Iisus

#4 May

May

Yeti

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12300 Mesaje:
  • Din:Madrid
  • Dispozitie:just fine :)

Postat 11 February 2007 - 02:02 AM

Multumesc frumos pt raspunsul tau, alex :floare:, apreciez efortul :*

#5 julyalina

julyalina

Taz

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3360 Mesaje:
  • Dispozitie:dor de zilele insorite

Postat 13 February 2007 - 11:19 AM

nu cred ca conteaza ( :)) scuze cacofonia :p ) cum scrii, conteaza ce simti si ce crezi :salut:

#6 George

George

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 110 Mesaje:

Postat 02 September 2008 - 09:14 PM

nu cred ca conteaza ( :)) scuze cacofonia :p ) cum scrii, conteaza ce simti si ce crezi :salut:

Aici ai mare dreptate. Sa dam un exemplu pentru alti forumisti. Sunt sigur ca nici tu nu te-ai supara daca userii de pe forumul acesta te-ar numi cand Julyalina cand julialina la fel nici Iisus nu se poate supara pe noi ca il numim in feluri diferite.

#7 Golde

Golde

Amiba

• Membri
  • 37 Mesaje:

Postat 04 April 2009 - 12:41 PM

Niciuna nici alta.
Il chema Yehoshua BenYossef.

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi