Salt la continut

Fotografie

Sentimentul de Deja Vu

• Please log in to reply
10 raspuns(uri) in acest subiect

#1 May

May

Yeti

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12300 Mesaje:
  • Din:Madrid
  • Dispozitie:just fine :)
  • Sex:Feminin

Postat 10 February 2007 - 10:53 PM

Si eu sunt f curioasa sa stiu cum explica religia sentimentul de ``deja vu``. Sunt sigura ca l-am avut cu totii, cel putin eu il am destul de des si cei din jurul meu l-au semnalat de asemenea. Oare chiar exista reincarnare iar impresia asta,ca am mai trait o data faza asta sau ca am mai vazut undeva un loc in care mergem pt prima data, provine din amintirile unor vieti anterioare?

#2 reflection21

reflection21

Amiba

• Membri
  • 7 Mesaje:
  • Dispozitie:Implinita

Postat 11 February 2007 - 05:23 AM

Si eu sunt f curioasa sa stiu cum explica religia sentimentul de ``deja vu``. Sunt sigura ca l-am avut cu totii, cel putin eu il am destul de des si cei din jurul meu l-au semnalat de asemenea. Oare chiar exista reincarnare iar impresia asta,ca am mai trait o data faza asta sau ca am mai vazut undeva un loc in care mergem pt prima data, provine din amintirile unor vieti anterioare?

In Biblie la un moment dat se spune ca Dumnezeu a pus in noi gandul vesniciei. Dumnezeu ne-a creat cu un scop, si ne-a creat intr-un anumit fel. Faptul ca noi am ales sa pacatuim, sa ne razvratim a adus multe consecinte grave. Insa noi suntem totusi creati de Dumnezeu cum am mai spus, si avem anumite caracteristici speciale. Dumnezeu este atemporal, e in afara timpului. Noi suntem asa legati de timp si nu putem gandi altfel, insa Dumnezeu este undeva deasupra timpului. El vede in acelasi "timp", daca pot sa ma exprim asa, prezentul de acum, si prezentul de acum 10 ani. E destul de complicat dar ideea e ca uneori acest sentiment de deja vu se leaga de ce am spus mai sus.

#3 Grace

Grace

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 120 Mesaje:

Postat 11 February 2007 - 01:18 PM

Sunt statistici care spun ca aproape 2/3 din populatia adulta a avut sentimentul de deja vu.
Nimeni nu a venit cu un raspuns clar de ce avem acest sentiment, dar doctorii il legat de cateva boli (schizofrenie, epilepsie etc), psihologii cred ca e din cauza stresului si a confliectelor interioare, altii cred ca sunt ramasite din visele de noapte, iar o a patra categorie asociaza deja vu-ul cu abilitatile para pshicie, profetiile sau amintiri din vietile anterioare.

Biblia ne spune de persone care e posibil sa fi avut experiente asemanatoare prin harul profetiei (1 Corinteni, 14). Experinetele de tip deja vu ar putea fi datorita faptului ca Dumnezeu ne dezvaluie anumite lucruri inainte ca acestea sa se fi intamplat, dar e posibil ca aceast sentiment sa il avem si datorita faptului ca ceea ce se intampla e foarte asemanator cu o alta activitate din trecutul nostru si sa fie mai mult un fenomen psihologic decat unul spiritual.

#4 uka

uka

Iepuras

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1906 Mesaje:
  • Din:Brasov
  • Dispozitie:somnoroasa...

Postat 11 February 2007 - 08:42 PM

Si mie mi se intampl[a sa traiesc sentimentul de deja-vu, dar atunci cand mi se intampla stau putzin si ma gandesc daca la un moment dat chiar am mai facut asta, am mai fost acolo, mi s=a mai spus asta sau am visat!?!?
E f ciudat.. si nu am nici o explicatie..in momentul de fata traiesc un dej-a vu.. dar de care sunt sigura ca l-am mai trait cu cateva luni in urma... MAY stie despre ce vorbesc, si alte fete de pe aici...

#5 May

May

Yeti

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12300 Mesaje:
  • Din:Madrid
  • Dispozitie:just fine :)

Postat 12 February 2007 - 12:26 AM

Multumesc fetelor pt raspunsurile voastre, m-am mai luminat un pic :floare:

#6 Gyggs

Gyggs

Amiba

• Membri
  • 1 Mesaje:

Postat 08 February 2008 - 11:53 AM

Buna la toti

Mai una e sa ai seszatia de "de-ja vu" cateodata ,si alta e sa traiesti zilnic cu acest fapt
sa te trezestii si sa nu poti face nimic fara sa realizezi ca acest lucru l-ai facut ieri sau luna trecuta sau anul trecut ,si nu ma refer la rutina de zi cu zi.
Mi se intampla sa fiu in alt oras cu alti oameni si sa realizez ca am stat cu ei am vorbit cu ei aceleasi lucruri am facut aceleasi lucruri chiar luna trecuta sau saptamana trecuta.
Cum se poate cand eu deabia am fost in acel loc pentru prima data ...
EU UNUL NU-MI EXPLIC

#7 Sexymom

Sexymom

Jaguar

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 9086 Mesaje:
  • Inaltime (cm):170
  • Greutate dorita:61

Postat 09 February 2008 - 11:27 AM

Mie mi s-a intamplat ceva uimitor cu multi, multi ani in urma.
Cand eram mica m-am nascut in Militari , intr-o zona plina de case si gradini.Am crescut si m-am mutat in Berceni la bloc, si am inceput sa visez zilnic acelasi vis,ca eram in Militari , umblam printre case si ajungeam la o manastire, drumul era pavat, verde, plin de flori, ca intru inauntru si vad icoana lui Isus Hristos, si pasari care canta in copaci.
I-am povestit prietenei mele si ea a spus sa mergem pana acolo impreuna. Am mers cu ea si am descoperit ceea ce visasem, manastirea , drumul pavat si la intrare acea icoana care ma urmarea peste tot.
Am fost cuprinsa de o liniste uimitoare.Nu pot explica sentimentul care l-am trait.

#8 lizzy

lizzy

Amiba

• Membri
  • 1 Mesaje:

Postat 02 April 2010 - 08:44 PM

Sa incep...in camera cumnatului meu se afla un ursuletz atarnat pe perete ....si intr-o seara am visat k la dat jos din perete si la aruncat prin balcon....si a 2 a zi dimineatza cand ma trezesc si ma duc in camera lui...sa cad pe jos....pt k ursul era dat jos din perete si pus in fotoliu...am fost socata la gandul k seara trecuta am visat k il daduse jos si a 2 zi...ursul nui,,,,nuj dak e deja-vu..da poate cineva imi poate zice ce e..k mam cam speriat sincer :o :o :o

Acest mesaj a fost editat de lizzy: 02 April 2010 - 08:48 PM

#9 melilotus

melilotus

Taz

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3605 Mesaje:

Postat 10 April 2013 - 05:26 PM

Mie mi s-a intamplat ceva uimitor cu multi, multi ani in urma.
Cand eram mica m-am nascut in Militari , intr-o zona plina de case si gradini.Am crescut si m-am mutat in Berceni la bloc, si am inceput sa visez zilnic acelasi vis,ca eram in Militari , umblam printre case si ajungeam la o manastire, drumul era pavat, verde, plin de flori, ca intru inauntru si vad icoana lui Isus Hristos, si pasari care canta in copaci.
I-am povestit prietenei mele si ea a spus sa mergem pana acolo impreuna. Am mers cu ea si am descoperit ceea ce visasem, manastirea , drumul pavat si la intrare acea icoana care ma urmarea peste tot.
Am fost cuprinsa de o liniste uimitoare.Nu pot explica sentimentul care l-am trait.

Asta e o experienta nemaipomenita. In general tot ce te face ca dupa aia sa fii cuprinsa de o stare de liniste aparte...este ceva care vine din alte sfere. Ai mai fost dupa aia la manastirea respectiva, si cu alte ocazii?

#10 Sexymom

Sexymom

Jaguar

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 9086 Mesaje:
  • Inaltime (cm):170
  • Greutate dorita:61

Postat 12 April 2013 - 08:41 PM

Din pacate nu am mai ajuns acolo , la manastire, am inteles ca este un loc de calugari acum, eu ajung rar in tara, si cand o fac crede-ma ca trag de mine ca elasticul toate rudele, prietenii, fosti colegi si e-xi.

#11 melilotus

melilotus

Taz

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3605 Mesaje:

Postat 27 May 2013 - 04:29 PM

Eu am patit chestia asta fiind in Anglia. In 2001 m-am mutat cu sotul in Anglia (plecand din Germania) si am locuit acolo cu totul vreo 6 luni. Ma rog...ca sa nu ma intind, in prima luna am stat in Londra si apoi (pentru ca nu ne placea) ne-am mutat intr-un orasel mic, la vreo 40 Km de Londra, pe nume Guildford.

In Guildford, ca dealtfel in multe orasele mici din UK, exista un mic castel de pe vremea lui Wilhelm Cuceritorul. Noi mereu am fost fascinati de acest personaj istoric dar habar nu aveam de castel inainte de a ne muta acolo. Ruinele castelului se afla cam in centrul orasului (care e de fapt foarte mic si pitoresc) si castelul e inconjurat de gradini foooarte frumoase si foarte pieptanate, adica cu flori superbe si gradinari de vis. Acolo, la castel...am avut un fel de deja-vu si...banuiesc asa in mintea mea ca...si eu si sotul am fost in vreo viata trecuta cumva in zona. Si mai mult, banuiesc ca am fost cumva prin jurul lui William, ori soldati de-ai lui, ori ceva de genul...habar nu am.

(De ce zic soldati...si eu sunt femeie? Pentru ca am senzatia ca am fost vreodata si soldat, in vreo alta viata. Poate sub forma de barbat, habar nu am. In orice caz tin minte ca cu muuulti ani in urma, mi-a calculat o tanti care cica era tare...ce am fost intr-o viata trecuta si mi-a iesit ca am fost - gladiator. :grin: Tot ce pot sa recunosc e ca sunt foarte buna tragatoare cu pistolul, pusca, luneta etc. si la distante mari ... dar alte inclinatii spre razboi nu am...desi, asa in secret ador sa ma bat cu cineva corp la corp...dar doar ca sport, nu ca sa-i iau gatul).

Acest mesaj a fost editat de melilotus: 27 May 2013 - 04:31 PM

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi