Salt la continut

Fotografie

terminarea facultatii

• Please log in to reply
12 raspuns(uri) in acest subiect

#1 himere2005

himere2005

Jaguar

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6016 Mesaje:
  • Dispozitie:incendiara
  • Sex:Feminin

Postat 13 February 2007 - 08:20 AM

ce amintiri aveti legate de terminarea facultatii? eu am fost unul dintre organizatori si mi-am facut o groaza de nervi, atunci am vazut pentru prima data de fapt cat de dispersati suntem si ca nu vrem sa miscam un pai pentru cel de langa noi...in rest a iesit frumos si am primit laude de la profesori si colegii mei.
sa o iau pe indelete. vazand ca nimeni din sectia noastra nu misca un pai iar sfarsitul facultatii se apropia vertiginos, am decis sa-mi asum aceasta responsabilitate, organizarea decernarii diplomelor si o mica petrecere (nu a banchetului).
prima problema am intampinat-o la strangerea banilor, efectiv parca ma milogeam de ei sa aduca, parca imi faceau mie o favoare. stiam ca nu sunt toti instariti, asa ca am decis sa strangem o suma modica 300.000 lei vechi, bani in care intrau mancarea, florile si invitatiile pentru profesori. revin ;)

Acest mesaj a fost editat de himere2005: 13 February 2007 - 08:23 AM

#2 himere2005

himere2005

Jaguar

• Membri
  • 6016 Mesaje:

Postat 13 February 2007 - 10:02 AM

moldovenilor (aveam cativa colegi moldoveni) suma li s-a parut mare, asa ca s-a ajuns in final la fabuloasa suma de 200.000 lei vechi, pe care cu greu i-am strans de la aproape toata lumea. din banii respectivi s-au luat flori, am facut eu invitatiile catre profesori ca sa iesim ceva mai bine, am luat bautura din metro, foietaje si alte produse de patiserie comandate si am angajat o firma de catering care sa se ocupe de servit. vroiam sa va spun ca in mare nu pare ceva greu de facut...dar nu-i chiar asa: pana sa dau invitatiile la profesori a trebuit sa stau pe la usi(cabinete) de mi-a venit rau, sa-i astept pe profesori :doh: , cu masina iarasi am avut probleme. din 7 zeci si ceva de persoane nici una nu avea masina disponibila ( eu nu am masina). am rezolvat-o pana la urma, 2 colegi m-au ajutat, bineinteles contra cost :grin: . am reusit sa injghebam un curs festiv dragutel, eu am facut niste biletele cu intrebari adresate profesorilor, si fiecare profesor trebuia sa traga biletel la sorti :p , apoi stiu ca am avut probleme si cu platourile ca nu ajungeau (eu mi-am adus toate farfuriile de acasa, dar au fost putine, pe altii m-am bazat ca mai aduc si ei si rau am facut), aparusera comentarii ca mi-am tras bani (nu aveam ce bani ca deja erau putini, chiar am iesit la un moment dat in pierdere...eu una nu am apucat nici sa ma aranjez cine stie ce ca am alergat pana in ultima clipa dupa sala de festivitati si alte prostii de 2 lei, unii nu au fost multumiti ca cica n-au fost suficient de promti cei de la firma de catering :doh: ...in fine...eu m-am ocupat si sa facem fotografii cu profesorii si sa le bag pe cd, si de pupatul profilor in f..., in fine...pana la urm atoata lumea a fost multumita, au zis ca a iesit bine, s-a si dansat...
ei vroiau sa ma bag si la organizarea banchetului...am refuzat ca stiam cu cine am de-a face si cat m-am plimbat eu cu autobuzul pentru problemele astea....celor carevor sa organizeze le spun din start...nu va bagati....ca nu se merita...lumea nu apreciaza efortul pe care il depuneti si va mai scoateti si vorbe aiurea...

Acest mesaj a fost editat de himere2005: 13 February 2007 - 10:06 AM

#3 himere2005

himere2005

Jaguar

• Membri
  • 6016 Mesaje:

Postat 13 February 2007 - 10:13 AM

voi aveti amintiri bune, rele?

#4 lilianab

lilianab

Iepuras

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1774 Mesaje:
  • Din:Galati
  • Dispozitie:de zile mari

Postat 13 February 2007 - 10:22 AM

voi aveti amintiri bune, rele?

Stai ca eu sunt abia la inceput si am vazut cat de greu a mers cu stransul banilor pentru "protocol" in sesiune...asa ca tragand invataminte din patania ta :
1) nu voi mai carcoti(prea tare) la datul banilor :tease:
2)nu ma bag nici moarta in "comitetul coordonator" :doh:

#5 himere2005

himere2005

Jaguar

• Membri
  • 6016 Mesaje:

Postat 13 February 2007 - 11:52 AM

iarasi la terminarea facultatii mi-a placut ca toti profesorii pareau mult mai relaxati, in schimb s-a facut prea mult tam-tam cu licenta cand de fapt nu a fost mare lucru, cel putin la oral s-a trecut superficial peste ascultare

#6 anca veselie

anca veselie

Lama

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5382 Mesaje:
  • Dispozitie:PLINA DE VIATZA!

Postat 13 February 2007 - 12:37 PM

himere, unde ai facut facultatea?

eu niciodata nu am fost extraordinar de apropiata de colegi, intotdeauna am avut doar 5 - 6 cu care am fost pe aceeasi lungime de unda. din facultate pastrez relatiile cu maxim 3 colege de grupa, dintre care doar 1 imi este mai draga.
licenta scris a fost oribila, ne-au dat niste subiecte ingrozitoare, la care la inceput ne-am uitat ca la felul 50 :)) oralul a fost ok, in schimb.
nu am avut nici un fel de festivitate, dupa scris am iesit la bauta cu catica colegi.
m-am simtit usurata ca am terminat, mai ales ca eu lucrez din anul 2 si mi-a fost destul de greu. pe de alta parte toti ma invidiau pt serviciu, care era fain, iar in anul 4 toti incepusera sa-si puna probleme ca termina si nu o sa aiba job

#7 himere2005

himere2005

Jaguar

• Membri
  • 6016 Mesaje:

Postat 13 February 2007 - 12:48 PM

la ase galati, sectia contabilitate si info de gestiune....dar au fost si niste intrebari care mie mi s-au parut stupide, neconcludente, despre istoria contabilitatiisi teorii...parca asta inseamna contabilitate :doh: ...vai de steaua noastra :lol: ...asa...iar la partea de informatica am vorbit despre ciel, un program informatic, despre care am gasit o groaza de informatii la biblioteca dar practic nu stiam mare lucru ca nu facusem, dar am turuit eu acolo si am convins :))

#8 anca veselie

anca veselie

Lama

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5382 Mesaje:
  • Dispozitie:PLINA DE VIATZA!

Postat 13 February 2007 - 12:57 PM

si eu tot contabilitate si info de gestiune, specializare audit si control de gestiune, dar la bucuresti
pai e parfum pe langa ce am avut eu... am auzit de ciel, am si lucrat in el, dar la auditul sistemelor informatice. la orele de conta la noi tot era pe hartie, nici vorba de ceva practic pe calculator, lucru care mi se pare o mare tampenie. iar informatica am urat-o din tot sufletul, de la bazele ei din anul 1 pana la PSI (proiectarea sistemelor informatice) din anii terminali :doh: ORIBIL!!!!! bine ca nu m-a pus [*****] sa dau la cibernetica, nu stiu daca as fi terminat facultatea :grin:

#9 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7976 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Fericita! :D

Postat 13 February 2007 - 01:40 PM

Amintirile mele despre facultate sunt asa si asa. :unsure: Mereu s-au facut reorganizari de serii, grupe si am luat-o de la 0 cu colegii de 3 ori. :wacko: Cum nu sunt nici fata petrecareata, nici nu imi place sa ies mereu in evidenta, eu eram aia care se ducea mereu la cursuri, de la care puteai afla orice informatie si deci nu prea am avut ce prietenii sa leg.

Dar perioada facultatii imi aduce un zambet pe buze pentru ca ma simteam ca pot face orice doresc, ma plimbam mereu cand aveam timp liber, ma bucuram pentru orice econimie care o faceam din banii primiti de acasa sau pe care ii mai castigam dintr-un part-time sau Oriflame, abia asteptam weekendurile sa vorbesc la telefon (numai atunci aveam cent :grin: ) cu ai mei si cu prietenul care era in alt oras.

La noi s-a facut festivitate mare la terminarea facultatii, cu poze facute de fotograf profesionist (acum mi-am amintit ca nu stiu pe unde e CD-ul ala :doh: ), cu robe inchiriate, curs festiv, masa, banchet, diplome, medalii etc.
Cu toate astea, evident nu au vrut toti sa dea bani pentru asta si deci nu toti au participat. Toate festivitatile s-au facut cu intreg anul IV de la finante unde erau 6-700 de studenti, dintre care cunosteam maxim 10.
M-am bucurat de alte lucruri atunci, ca au venit parintii la festivitate, ca am putut sa le spun in fata profilor pe care ii admiram cat ii apreciez si sa le multumesc pentru cei 4 ani, ca era soare dupa o saptamana de vreme inchisa, ca ma cuprindeau iar niste pantaloni de matase :lol2: .

Licenta la ASE Finante-Banci a fost un cosmar si mi-a lasat un gust amar despre conducerea facultatii. :( La celelalte facultati din ASE erau scoase de catre facultati asa-zisele "carti cu grile". Am avut colegi de liceu care au invat raspunsurile la cele 1-2000 de grile si au luat cu 10 licenta, pentru ca la examenul scris se dadeau identic acele grile, cu oridea schimbata a raspunsurilor. :doh:
La finante nu exista o asemenea carte, iar materia de ivatat, normal, era enorma. Vreo 2000 de pagini de teorie + probleme de unde se descurca fiecare, pentru ca nu existau carti cu asa ceva.

Licenta in sine a fost iar cu cantec, cu televiziune, ca erau grile gresit corectate (cum s-a descoperit asa nu mai stiu) cu rasturnari de situatie, picati care au luat 5-ul si invers. :bang: Bine ca s-a terminat!

#10 Ella79

Ella79

Taz

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3606 Mesaje:

Postat 13 February 2007 - 03:42 PM

Amintirile mele de la terminarea facultatii... cred ca un vis mai urait decat atat nu putea exista.
Eu am facut facultatea la Oradea, desi sunt nascuta si crescuta in Bucuresti. Ce am cautat eu acolo... e iarasi o poveste lunga. M-am dus acolo pentru ca am vrut neaparat sa fac facultatea la Stat, la FF, si in Bucuresti in anul meu nu s-a facut sectie de FF. Prin urmare am facut naveta 5 ani de zile, am dormit cate 4 nopti pe saptamana in tren si asta in timp ce aveam chiar si 2 job-uri.
In ultima sesiune din anul 5 am avut 2 examene cu decanul. Unul la Dreptul Muncii si unul la Drept Comunitar. Ne amenintase ca ne lasa pe toti. Si nu ne-a lasat chiar pe toti, ci am trecut fix 5 persoane. De stres, de oboseala, de vai-steaua-mea, m-am imbolnavit inainte de licenta. Din fericire m-a ajutat Dumnezeu si nu am fost bolnava cu adevarat, dar am fost suspecta de leucemie..... Umblam prin spitale de nebuna, cu cartile dupa mine, aia de la serviciu urlau ca avem contractari si pierdem banii, ajunsesem de plangeam pe strada.
Ma duc eu la licenta, eram stravezie la fata, dar invatasem. Iau scrisul (eu si cu inca o fata gravida in luna a 8-a, restul au picat toti) si ma duc la sustinerea lucrarii. Proful meu de lucrare vine dupa 3 ore, beat mort, se tinea de pereti.... Se uita lung la mine si imi spune ca.... nu-si aminteste cine sunt. :doh: In final mi-am sustinut lucrarea cu cea mai mare scarba de pe lume, am luat un avion la 6 seara si am plecat.
Nu vreau sa ma mai intorc niciodata in facultatea aia, nu vreau nici sa-mi amintesc ca am facut-o.
Sincera sa fiu, am sa le spun copiilor mei, cand o9 sa-i am, ca facultatea asta nu merita chiar sa te omori asa pentru ea, cum am facut eu. Ca si cu 5 si cu 10 tot aia e. Important e sa o faci cumva si sa ramai si intreg la cap.

#11 Tzutzi80

Tzutzi80

Iepuras

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1862 Mesaje:
  • Dispozitie:superba :D

Postat 14 February 2007 - 10:40 AM

Ella draga....mi-e mi se pare cam greu sa termini facultatea si sa ramai intreg la cap!

Eu am facut la Constanta, Stiinte Economice la Ovidius. Tot cu cantec. Veneau colegii in Mertane ultimul ragnet, atat cat sa se faca gasca sa plece la distractie, in sesiune tot ziceau ca vin la examene cu alte grupe, si erau bursieri, ca aveau numai 9 si 10 :o Oare de unde le luau? Ca daca ma gandes "cu cat" le luau, nu ma refer la nota. Intelegeti voi.
Eu in timpul asta aveam job si lucram si noaptea si ziua si in weekend si de sarbatori, inclusiv in sesiune. Ca era scandal daca ceream liber macar 4 ore dimineata sa ma duc la examen. Ca sa nu zic cate examene am prins dupa tura de noapte. Si cate restante prin neprezentare am avut.
Apoi in anul 4 am renuntat la job si nu mai aveam uneori nici bani sa ma duc pana la scoala. Si tot am terminat. Licenta 9.50. Si ce daca. Cu facultatea nu am facut mare lucru. Tot mai multa treaba am facut cu diploma de receptioner de 6 luni. Ca la noi in romania asa este. Faci Facultatea de Turism, dar ca receptioner nu te angajeaza decat daca ai cursul de formare profesionala :huh: :tease:

#12 florin79

florin79

Amiba

• Membri
  • 7 Mesaje:

Postat 09 January 2008 - 05:21 PM

cam asa tzutzi..cam asa; sau sfaturi de genul: mai, cand te duci la interviu nu zice ma ca ai faculta facuta si master; zi ca ai numai liceul ca mai mari sanse ai; am primit si raspunsuri cu supracalificat ptr job; asa ca a trebuit pana la urma sa platesc pentru aceasta "greseala" de a face facultate si sa-mi gasesc un post unde se cereau studiile mele;asa am ajuns la faimosul salar de 700 ron /luna acum cand sunt deja in al 5-lea an de serviciu; cand eram student auzeam zicale de genul; munceste acum ca sa-ti fie mai usor mai tarziu; si nu am avut tinerete; ma trezeam in biblioteca si adormeam tot acolo; si de prisos sa spun ca nu am mai nici un fel de satisfactie acum dupa ce au trecut 6 ani de la licenta si 5 de la master; da no; mertzan nu am avut de unde asa ca a trebuit sa invat; acuma am reusit cu mare greu si dupa ce am lucrat tot felu de chestii la negru in timpul liber, am reusit sa-mi iau un seat; e drept frumos si nou dar asta acum, la 28 de ani nu la 18 de la taticu; si inca locuiesc cu ai mei ca altfel nu aveam cum sa strang bani; la noi la facultate nu au fost atat de multi cei ce si-au luat examenele fara sa se prezinte la ele dar au fost si din astia; in schimb pentru a te pricepe in domeniu si a stii despre ce vorbesti nu aveai cum daca te limitai la materia ceruta de profesori; trebuia sa cauti si sa studiezi singur de 2-3 ori mai mult; iar aceasta munca nu se vedea in nimic decat eventual se simtea intr-o conversatie cand aveai cu cine sa o porti; ori pe asa ceva, hai sa fim seriosi, nu se pot castiga bani; nici prieteni sau fete nu se pot ca acolo trebuie un alt gen de papagal unul de-l au astia din mertzane; ironia face ca acei colegi ai mei care reuseau sa castige respectul colegilor de la alte facultati si din alte domenii prin ceea ce stiau si prin modul cum prezentau ceea ce stiau,sa aibe"norocul" de a nu se putea folosi in nici un fel de munca lor exact in aspectele vietii in care ar fi avut nevoie; seful de promotie a lucrat vreo 2 ani sofer in Spania ( si era sef de promotie pe bune nu pe pile) si apoi prin SUA cu program de munca necalificata, mai inca cativa (noi am facut teologie pastorala) au inceput sa se apuce de alte studii ptr ca nu s-au putut casatori (viata nu are nimic in comun cu ce scrie pe diploma si cu ceea ce te chinui tu sa faci si sa traiesti decat daca ai si sansa) si nu au putut sa profeseze ceea ce si-au dorit cand au urmat acele studii; altii care stateau mai bine de acasa s-au invartit cum au putut dar tot asa, fara sa ii ajute cine stie cat studiile, fie ele si postuniversitare; un altul caruia nu i s-a facut greata dupa master, a urmat un doctorat pe care l-a terminat vara trecuta; acuma l-a intalnit un prieten de-al meu in Franta unde tipul incerca sa faca si acolo un doctorat ca cica aici in tara nu a reusit mare lucru cu el; e drept ca iti adauga un 15% la salar(daca esti in invatamant) dar cam atata; iti vine sa vorbesti singur;

e drept, nu asa este peste tot; sunt domenii in care merita sa fii bun si pregatit;sunt oameni din familii fara posibilitati materiale deosebite care avand aplecare spre ceea ce are azi cautare au reusit in viata macar profesional si material daca altfel nu au reusit; se poate ; chiar se poate; dar nu numai prin munca si determinare; degeaba muncesti ca magarul daca afli la 25 de ani ca ai cancer galopant; degeaba iti doresti cu adevarat ceva ce nu se poate decat in 2 daca celalat nu vrea; poti aduna diplomele cu lopata; trebuie deci si sansa

#13 George

George

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 110 Mesaje:
  • Sex:Masculin

Postat 03 September 2008 - 05:47 PM

Si eu tot contabilitate si informatica de gestiune am terminat. (cam multi contabili pe forumul asta :) ) Cursul festiv a fost cam un fsss as zice. Un mic discurs a doamnei decan urmata de o mica prezentare, un filmult, a colegilor de la jurnalism, 2 colege care au tinut 2 discursuri mai mici si o iesire in curtea scolii pentru a ne fotografia cu roba de absolvent in stil american. Fotograf nu am avut, a trebuit noi sa facem poze cu aparatele noastre. Care nu aveau aparatul foto la dispozitie ghinion. A facut cu mobilele. (Abia s-a indurat un coleg sa imi faca o poza cu mobilul meu) in plus nici calitatea nu a iesit prea buna pt ca respectivul nu se prea pricepea la mobile cu camera foto. Robe erau doar 5 pentru 500 de absolventi. Le schimbam intre noi.
In plus toti au facut cu cate o fata langa ei, eu am fost singurul care am facut poza singur. Banchet nu s-a organizat, mancarea a fost doar un protocol pentru profesori. Cred ca la facultatea mea a fost cel mai nereusit curs festiv

Acest mesaj a fost editat de George: 03 September 2008 - 05:51 PM

1 useri citesc subiectul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi