Salt la continut

Fotografie

Despre bere

• Please log in to reply
23 raspuns(uri) in acest subiect

#1 alex25

alex25

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 900 Mesaje:
  • Sex:Masculin

Postat 13 February 2007 - 12:22 PM

Ca tot am vorbit despre vinuri si despre cocktailuri - cu ce se asociaza, cum se consuma etc. eu zic ca ar merge un mic ghid despre bere.

Care e cea mai buna bere? Cand e potrivita berea? Cu ce se asociaza? Povestiri la o bere...

#2 himere2005

himere2005

Jaguar

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6016 Mesaje:
  • Dispozitie:incendiara
  • Sex:Feminin

Postat 13 February 2007 - 12:36 PM

ce bine ca a deschis cineva topicul asta, de cand asteptam :lol: :*
sa va zic la ce este recomandata berea:
berea ca medicament-se spune despre bere ca face sange bun, pielea devine sanatoasa, se recomanda in litiaza renala, fiind diuretica, de asemenea se spune ca daca alaptezi ai mai mult lapte daca bei cate un pahar de bere fara alcool, este bogata in minerale, contine vitaminele b1, b2, favorizeaza acumularea vitaminei C, ar putea preveni aparitia cancerului
- stiu ca se foloseste si in cosmetica, in curatarea frunzelor de la plante care devin mai lucioase
- nu incurajez consumul excesiv de bere, din contra. sa va spun insa ce imi place. imi place beck's, desi cel mai des noi cumparam bere ieftina:golden brau, bergenbier. voi?...a...si neaparat sa fie rece si sa aiba acid :p

pe culinar am gasit si o serie de retete, unde se folosea berea la friptura, pentru gatit, o sa caut linkul

Acest mesaj a fost editat de himere2005: 13 February 2007 - 12:35 PM

#3 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7976 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Fericita! :D

Postat 13 February 2007 - 12:50 PM

:wacko: Sa fiu printre putinele persoane care nu gusta berea? Mi se pare amara si rea la gust indiferent de marca. :bad:

Cand mai bea al meu si ma simt bine (sau vreau sa ma simt si mai bine :)) ) imi pun 1/4 de bere in pahar si completez cu cola. :tease: Poate suna ciuadat, dar asa mai dispare din amareala aia si obtin o bautura noua care da chef de petrecere. :lol2:

Singurul inconvenient este ca daca nu bei amestecul in maxim 30 de minute, cola se depune de fundul paharului, ca o drojdie. :oo: La gust e la fel, dar arata...ciudat :huh:

#4 himere2005

himere2005

Jaguar

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6016 Mesaje:
  • Dispozitie:incendiara

Postat 13 February 2007 - 01:01 PM

Temperatura de băut perfectă a berii se află între 6 și 8 °C.
ce am mai auzit, dar nu si testat, scrumul de tigara strecurat in bere da o stare de ameteala

Fabricarea berii
Calitatea apei folosite la producerea berii este extrem de importanta. Sarurile din apa determina gustul, aroma si culoarea. Pentru fabricarea berii blonde, se foloseste apa moale; pentru berea bruna, duritatea apei (concentratia sarurilor de calciu si magneziu) poate fi mai mare. De obicei, apele dulci sunt neutre sau usor acide, iar cele dure sunt usor alcaline. Apa dura si hameiul confera gustul amar pronuntat si culoarea mai inchisa a bauturii.
Pregatirea cerealelor prin uscare pentru fermentare este numita "maltuire". Graul este lasat in apa pana incolteste. Germinatia este intrerupta prin prajire in cuptoare. Cu cat prajirea maltului este mai de durata, cu atat berea este mai inchisa la culoare. Berea de orzoaica sau grau are un gust dulceag. Aroma amara, uscata a hameiului contrabalanseaza dulceata maltului. Drojdia transforma zaharurile din malt in alcool. Pentru berea clasica este folosita o drojdie de fermentare rapida, in timp ce drojdia de fermentare lenta este folosita pentru berea slab alcoolica.

#5 cecilia

cecilia

Amiba

• Membri
  • 47 Mesaje:
  • Din:medias.jud.sibiu
  • Dispozitie:SUPER

Postat 13 February 2007 - 04:10 PM

Nessie daca zici ca berea nu-ti place fiindca e amara ,incearca sa bei berea bruna ,este o bere mai dulceaga.

Fetelor eu folosesc berea la fripturi pentru fragezirea carnii, in special la fripturile din carne de porc.

#6 Sexymom

Sexymom

Jaguar

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 9086 Mesaje:
  • Inaltime (cm):170
  • Greutate dorita:61

Postat 13 February 2007 - 04:17 PM

Eu sunt fan bere :lol: ma pun pe picioare indiferent de ora daca beau o bere rece ca gheata :)) mai rau cand tin regim si nu o gust decat odata pe luna :(
Si nu o fol. la fripturi, mi se pare pacat sa ii stric gustul. Iar acum asta fac :)) beau bere , ma dreg dupa o noapte nebuna :cheer:

#7 emu

emu

Marmota

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1150 Mesaje:
  • Din:NC

Postat 13 February 2007 - 07:58 PM

Cand mai bea al meu si ma simt bine (sau vreau sa ma simt si mai bine :)) ) imi pun 1/4 de bere in pahar si completez cu cola. :tease: Poate suna ciuadat, dar asa mai dispare din amareala aia si obtin o bautura noua care da chef de petrecere. :lol2:

mie nu mi se pare ciudata combinatia, tocmai pt ca eu obisnuiam sa beau berea in amestec: Silva bruna cu coca-cola (nedietetic) si o felie de lamaie... mi se parea mai buna decat berea simpla :))

bucuria mare am avut-o cand am gasit o bere americana, Gaelic Ale, asemanatoare la gust cu Silva bruna

#8 Sexymom

Sexymom

Jaguar

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 9086 Mesaje:
  • Inaltime (cm):170
  • Greutate dorita:61

Postat 14 February 2007 - 02:17 PM

Aici se bea bere cu apa tonica si lamaie. Iar eu de multe ori ii pun cuburi de gheata. Se uita lumea ciudat dar e buna, va asigur :))

#9 _noni_

_noni_

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 995 Mesaje:
  • Dispozitie:de zana;)

Postat 14 February 2007 - 02:31 PM

mie imi place corona. aici in budapesta se gaseste sub denumirea de coronita :lol2:

nu stiu de ce exact, dar mi se pare ca marca asta e diferita la gust de celelaltea ,care si mie mi se par prea amare, plus ca merge super cu lime!

a, si el la 330ml, ca eu nu reusesc sa beau niciodata una de 500ml :lol:

}{

Acest mesaj a fost editat de _noni_: 14 February 2007 - 02:32 PM

#10 Andreea-Rodica

Andreea-Rodica

Hiena

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4925 Mesaje:
  • Din:Suceava
  • Dispozitie:Vine, vine primavara!!!

Postat 14 February 2007 - 09:59 PM

Mie nu-mi place berea. Imi placea aia bruna, cand eram mai tanara, dar acum sa n-o vad. Cel mai fain e cand ma imbie al meu cu berea lui si eu ii spun ca nu vreau ca-mi face sete. Si el se distreaza copios. Dar chiar asa e: imi provoaca o sete care nu-mi trece cu nimic, poate doar cu alta bere :lol:
Poate de asta nu se pot opri unii dupa prima bere, ca le este sete :lol:
Hai ca am fost pe langa subiect, dar sper sa nu va suparati prea tare! :hug:

Acest mesaj a fost editat de Andreea-Rodica: 14 February 2007 - 09:59 PM

#11 Tulip

Tulip

Hiena

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4008 Mesaje:

Postat 14 February 2007 - 10:19 PM

mie imi place berea ;) yummi ;) ;) ;)
nu-s pretentioasa,dar prefer Carlsberg,Heineken

#12 Eu.

Eu.

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 994 Mesaje:
  • Dispozitie:Motivated

Postat 14 February 2007 - 10:44 PM

:wacko: Sa fiu printre putinele persoane care nu gusta berea? Mi se pare amara si rea la gust indiferent de marca. :bad:

Singurul inconvenient este ca daca nu bei amestecul in maxim 30 de minute, cola se depune de fundul paharului, ca o drojdie. :oo: La gust e la fel, dar arata...ciudat :huh:

putem sa ne luam de mana... nu-mi place deloc berea :wacko: nu ii suport nici macar mirosul, mai ales cand vine de la cineva care tocmai a baut... mi se intoarce stomacul pe dos.
am incercat si berea bruna - e adevarat ca e mai dulceaga, dar tot imi pare oribila.

eu una sunt fan gin tonic :grin: in sensul ca beau cam la 3-4-5 luni cate un pahar :lol:
in rest, sa traiasca apa si cafeaua (doar 1 cana/zi)

#13 dany

dany

T-Rex

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 15218 Mesaje:

Postat 15 February 2007 - 03:58 AM

Nessie , incearca sa bei bere amestecata cu limonada ( suc de lamaie - ceva ca si fanta dar de lamaie )...poate iti va placea gustul . Nici eu nu sunt fan bere ...dar in amestec cu limonada ...beau . Mai ales vara ...sticla de abia scoasa din frigider ...jummmyy.

Acest mesaj a fost editat de danyhoney: 15 February 2007 - 03:59 AM

#14 dany

dany

T-Rex

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 15218 Mesaje:

Postat 15 February 2007 - 04:13 AM

Imagineaza-ti ca e vara , Nessie , ......esti cu prietenii la un gratar adevarat......si ai o sticla de bere (amestecata cu lime) in mana ...rece ca gheata ........Incearca si sunt convinsa ca vei fii multumita de gust !!!

Auuuuu...eu incerc sa te fac pe tine sa incerci sa bei bere + limo si.....mi se umple gura de apa gandindu-ma la gratare facute in curte !!!

Sau...altceva , un pont ( stiut de toata lumea din Ro )...toarna bere intr-un pahar si pe buza paharului pune sare !!! E si buna la gust si ajuta si impotriva balonarii de la bere !

Berea amestecata cu limonada se numeste ALSTER in Germania....in cazul ca mai citesc fete care sunt in germania si nu sunt fane bere :))

#15 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7976 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Fericita! :D

Postat 15 February 2007 - 08:23 AM

Merci Honey! :D Nu tin sa imi placa berea, pentru ca oricum nu imi place alcoolul in general. Mai beau cate un pahar de vin, dar iar cand ma simt bine si mananc ceva bun. O sa incerc totusi si metodele tale ca sunt vazuta ciudat la serviciu ca nu beau alcool. :wacko:

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi