Salt la continut

Fotografie

Dieta Dr. Atkins

• Please log in to reply
23 raspuns(uri) in acest subiect

#1 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7976 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Fericita! :D
  • Sex:Feminin

Postat 13 February 2007 - 04:35 PM

Dieta Atkins este una din dietele controversate, despre care se zice ca nu face bine organismului, dar parerea mea este ca daca te documentezi inainte si iei toate masurile necesare, e ok.

Mi-am facut testul si sunt in categoria A, clar. O sa iau suplimente de fibre, un complex de vitamine, niste antioxidanti (toate astea sunt pe baza de plante) si niste capsule cu ulei de peste pentru complexul de acizi grasi Omega-3.

Prinele 2 saptamani reprezinta faza de inductie.
- se mananca maxim 20g carbo/zi
- 3-6 mese zilnic
- se evita orice aliment dietetic pentru ca asta inseamna ca nu contin zahar sau grasimi, dar carbohidratii foarte rar sunt precizati pe eticheta
- se mananca orice fel de carne, oua si cateva legume acceptate cu fibre multe si carbohidrati putini (dintre astea sunt ciupercile, salata verde, castravetele)
- lactatele trebuiesc evitate in prima faza pentru ca sunt glucido-lipidice; se pot manca lactate grase gen cascaval sau feta
- fara fructe si seminte
- se poate folosi orice fel de grasime pentru gatit, dar de preferat uleiul de masline
- margarina e bine sa fie evitata pentru ca este un produs hidrogenat.

Cam asta e inductia... Se mai baga cineva? :grin:

Am uitat sa precizez pentru cine nu stie ca se pierd multe kilograme mai ales in prima faza. Ultima data cand am incercat Atkins am slabit vreo 3kg in prima saptamana. :w00t:

Cititi cartea Noua dieta revolutionara Atkins inainte de a va gandi macar sa tineti dieta.

#2 himere2005

himere2005

Jaguar

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6016 Mesaje:
  • Dispozitie:incendiara

Postat 13 February 2007 - 05:38 PM

nessie poate treci si tu un meniu si sunt curioasa cum te simti dupa prima saptamana si ce efecte are dieta, sunt convinsa ca o sa mananci cat de cat sanatos si sa vad daca ma tenteaza

#3 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • 7976 Mesaje:

Postat 13 February 2007 - 05:53 PM

nessie poate treci si tu un meniu si sunt curioasa cum te simti dupa prima saptamana si ce efecte are dieta, sunt convinsa ca o sa mananci cat de cat sanatos si sa vad daca ma tenteaza

La Atkins nu mai exista termenul de "sanatos" :) . Ai de ales doar dintre carne oua si cateva lactate ca alimente principale. De asta se iau si vitaminele, mineralele si ce am mai scris eu pe acolo.

Meniul meu de azi e asa:
MD:
- omleta din 2 oua, 1 felie de kaiser, 3 ciuperci medii, o lingurita de smantana - 3.5g carbo
- 1 lingura ketchup - 4g :doh: nu mi-am dat seama ca are atat de mult

Pranz:
- 300 g piept de pui pe gratar - 1.5g
- 1 cub de branza Fitness - 1g

Pentru cina o sa imi iau niste pulpe de pui si o sa le frig pe gratar. Mai mult de 2g nu or sa aiba. :D

#4 himere2005

himere2005

Jaguar

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6016 Mesaje:
  • Dispozitie:incendiara

Postat 13 February 2007 - 05:57 PM

am zis cat de cat, pentru ca tu de ex. mananci gratar de pui, ce mi se pare mult mai rezonabil decat parizer sau salam de ex

#5 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • 7976 Mesaje:

Postat 14 February 2007 - 04:01 PM

Uita ca sunt in ziua a doua si e ok. Meniul de azi e aproximativ la fel, cu mici variatiuni la felul branzei sau al carnii consumate. Apa beau multa, ceea ce ma bucura. Probabil beau ca imi cere feta care am mancat-o de dimineata, dar important e ca trec fara probleme de cei 2l pe zi.

Ma bucur ca nici foame nu imi e, chiar ma chinui sa mananc ce imi propun, dar nici satisfactie nu am, ca as mai baga cate o leguma sau cate un fruct. :p Nu-i nimic! Merg inainte ca nu o sa dureze la nesfarsit. ;)

#6 Candy

Candy

T-Rex

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 22263 Mesaje:
  • Dispozitie:fatty :D
  • Sex:Neutru

Postat 14 February 2007 - 07:46 PM

hmmm...cam grea pt capul meu patrat :doh: nu prea stiu eu ce calculezi tuh acolo :bang: dar daca tie ti se pare ca e buna si ca functioneaza bafta in continuare :give_rose: eu raman la WW ca oricum sunt mult si cu 1 kg pe sapt :doh: dar poate ma razgandesc vreodata :p

#7 Andreea-Rodica

Andreea-Rodica

Hiena

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4925 Mesaje:
  • Din:Suceava
  • Dispozitie:Vine, vine primavara!!!

Postat 14 February 2007 - 09:53 PM

Cum calculezi carbohidratii aia (ca eu asta am inteles prin carbo)? As calcula si eu la meniurile mele, asa de curiozitate. Dar nu m-am lamurit, inca. Ma mai documentez.
Succes! :hug:

#8 dany

dany

T-Rex

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 15218 Mesaje:

Postat 15 February 2007 - 03:42 AM

Bafta muuuuuulta celor care tin Atkins !!!!
Fosta mea sefa a tinut dieta asta si a slabit bine de tot . Apoi a avut o perioada de 2 saptamani in care a avut ceva probleme si numai de Atkins nu i-a ars ei . Concluzia ?? Intr-o saptamana a luat 3 kg !!!
Parerea mea : atentie mare la jo-jo !!!!

#9 axe10

axe10

Taz

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3764 Mesaje:
  • Din:Bucharest
  • Dispozitie:acra

Postat 15 February 2007 - 10:48 AM

Cum merge fetitza...? Rezisti?
Succes si la mai mic iti urez....ai grija de tine.

#10 aki

aki

Yeti

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10595 Mesaje:
  • Dispozitie:Ca totdeauna...

Postat 15 February 2007 - 11:03 AM

Doamne cind vad atitea diete ma doare capul.si nici pe una nu o pot duce la capat.
Bafta,Gabit si mult ambitie.Tu o sa poti :*
HAI GABIT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :cheer: :cheer: :cheer:

#11 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • 7976 Mesaje:

Postat 15 February 2007 - 11:25 AM

:yahoo: Primele 500g date jooooooos!!! Wow! In 2 zile de Atkins am slabit juma' de kil, iar cu WW slabeam numai cand mancam 12-15p, ceea ce nu era deloc bine.

Eu m-am gandit ca toata lumea cunoaste dieta si nu am dat mutle detalii. Este o intreaga industrie cu Atkins, cu multe carti scoase, cu grupuri de suport, tot ca la WW sau Monti.
Oricum ideea de baza a dietei o reprezinta reducerea carbohidratilor(=glucide) mancati zilnic sub 20g.

Alimentele se impart in aceleasi grupe:
  • glucide (sau carbo sau carbohidrati)
  • lipide (sau grasimi)
  • carbo-lipide

Glucidele trebuiest eliminate din alimentatie, iar pentru cele 20g se mananca legume cu foarte multe fibre astfel incat sa fie redus aportul gucidelor. Alimente de acest fel sunt:
  • ciuperci
  • salata verde
  • andive
  • brocoli
  • telina
  • cicoarea
  • castravetele
  • patrunjelul
  • ardeiul foarte iute
  • bambus
  • varza
  • vinete
  • spanac
  • castane de apa

Din aceste legume se consuma foarte putin. Ca sa va faceti o idee, 100g de varza contin 5,7g de carbohidrati.

Am adaugat listele cu alimente si continutul lor de macronutrienti. "Calulul caloriilor" e ca un programel in care bagi in grame cat ai consumat dintr-un aliment si iti calculeaza automat cati carbohidrati contine.
Al doilea fisier e bun pentru printat si avaut la indemana. ;)

Fisiere atasate

#12 Monic

Monic

Iepuras

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1866 Mesaje:
  • Dispozitie:bine ca intotdeauna

Postat 16 February 2007 - 05:06 PM

Nessie, dieta Atkins este foarte la moda in USA. Si eu am incercat dieta de nenumarate ori, dar mai mult de doua saptamani nu am rezistat. De fiecare data am slabit extrem de bine, dar de la a treia zi am inceput sa am respiratia foarte urat mirositoare, eram tot timpul full de parca as fi fost indopata(desi nu mancam mult), apoi au urmat ametelile, stari naspa, etc.
Dupa renuntarea la dieta si revenirea la alimentatia vcat de cat normala(nu am exagerat, doar am introdus carbohidratii) am pus la loc in maxim 2-3 zile TOT ce am slabit <_<

#13 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • 7976 Mesaje:

Postat 16 February 2007 - 05:18 PM

Nessie, dieta Atkins este foarte la moda in USA. Si eu am incercat dieta de nenumarate ori, dar mai mult de doua saptamani nu am rezistat. De fiecare data am slabit extrem de bine, dar de la a treia zi am inceput sa am respiratia foarte urat mirositoare, eram tot timpul full de parca as fi fost indopata(desi nu mancam mult), apoi au urmat ametelile, stari naspa, etc.
Dupa renuntarea la dieta si revenirea la alimentatia vcat de cat normala(nu am exagerat, doar am introdus carbohidratii) am pus la loc in maxim 2-3 zile TOT ce am slabit <_<

Ai urmat pasii din carte si te-ai ingrasat? Oricum dupa 2 saptamani se trece la alta faza si se introduc carbohidratii treptat in alimentatie. Faza asta are 2-3 saptamani. Se recupereaza kilogramele pierdute daca se trece brusc de la carbohidrati 0 la o alimentatie normala.

Eu am mai tinut Atkins si a fost ok. La cat de dezamagita sunt ca nu am slabit cu ww in aproape 1 an, am zis hai sa incerc cu Atkins. Ar mai fi Monti care merge la mine, dar merge greu, in timp mult si vreau sa labaesc pana la 62 intr-o luna. Apoi o sa ma reorientez.

#14 Monic

Monic

Iepuras

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1866 Mesaje:
  • Dispozitie:bine ca intotdeauna

Postat 16 February 2007 - 05:54 PM

Nessie, sa ne tii la curent, eu sunt tare curioasa daca reusesti sa te mentii, dar, de ce nu? in definitiv nu suntem la fel! De slabit sigur vei slabi! :*

#15 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • 7976 Mesaje:

Postat 21 February 2007 - 04:23 PM

Raportul de o saptamana :D

S-a dus prima saptamana, a luat cu ea 2,2 kg :yeah: , s-au dus si starile ne nervozitate si acum e ok.

Cel mai greu mi-a fost in ziua a 3 cand, zic eu s-a produs ketoza. Ma simteam deprimata, la capatul puterilor, fara pofta de mancare, apatica, dar nervoasa...numai al meu stie cat de ofticanta am fost in ziua aia. :))
Prin ziua a 5 am avut ceva probleme... mai mari... :blush: cu constipatia, dar am marit doza de fibre. Pe cutie scrie ca se iau 4-10 comptimate cu fibre si eu luam 4-5, iar acum am trecut la 7-8 si e mult mai bine. :neo:

Azi am avut primul succes: mi-a zis o colega ca am slabit bine. ce am facut? :yahoo:

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi