Salt la continut

Fotografie

Sarbatori legale

• Please log in to reply
2 raspuns(uri) in acest subiect

#1 Eu.

Eu.

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 994 Mesaje:
  • Dispozitie:Motivated
  • Sex:Feminin

Postat 18 February 2007 - 01:27 PM

Am gasit asta:

Art. 134. - (1) Zilele de sărbătoare legală în care nu se lucrează sunt:

- 1 si 2 ianuarie;

- prima si a doua zi de Pasti;

- 1 mai;

- 1 decembrie;

- prima si a doua zi de Crăciun;

- 2 zile pentru fiecare dintre cele două sărbători religioase anuale, declarate astfel de cultele religioase legale, altele decât cele crestine, pentru persoanele apartinând acestora.

(2) Acordarea zilelor libere se face de către angajator.

dar nu am gasit nicaieri daca aceste zile de sarbatoare legala se platesc la fel ca niste zile lucrate. adica, daca angajatorul iti da liber pe, sa zicem, 1 si 2 Ianuarie, la sfarsitul lunii iei salariul intreg, sau minus cele 2 zile? :unsure:

#2 Nessie

Nessie

Crocodil

• Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 7976 Mesaje:
  • Din:Bucuresti
  • Dispozitie:Fericita! :D

Postat 18 February 2007 - 02:27 PM

Asta inseamna "zilele legale", adica in conformitate cu legea nu se lucreaza, dar luna respectiva este platita integral. Dar sa nu uitam ca suntem totusi in Romania, iar daca patronul nu vea sa iti dea liber de 1 Decemrie sau 1 Mai, nu ai ce face. Ori iti dai demisia ori lucrezi. :wacko:

#3 Eu.

Eu.

Nevastuica

• Membri
  • PipPipPipPipPipPip
  • 994 Mesaje:
  • Dispozitie:Motivated

Postat 19 February 2007 - 08:41 PM

Asta inseamna "zilele legale", adica in conformitate cu legea nu se lucreaza, dar luna respectiva este platita integral. Dar sa nu uitam ca suntem totusi in Romania, iar daca patronul nu vea sa iti dea liber de 1 Decemrie sau 1 Mai, nu ai ce face. Ori iti dai demisia ori lucrezi. :wacko:

merci , Nessie :*
intre timp am mai consultat niste avocati si mi-au explicat clar cum stau lucrurile.
sarbatorile legale in care nu lucrezi trebuie sa fie platite.
in cazul in care esti solicitat sa lucrezi in vreuna dintre aceste sarbatori legale, trebuie sa fii platit pt ziua respectiva cu minimum 100% suplimentar (dublu).

:angry: am primit pe 30 ian. de la fostul loc de munca lichidarea si mi-au spus in fata ca nu m-au platit pt 1 si 2 ian fiindca sarbatorile legale nu se platesc :angry:

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi