Salt la continut

Fotografie

Varsta Pamantului

• Please log in to reply
6 raspuns(uri) in acest subiect

#1 Grace

Grace

Pestisor

• Membri
  • PipPip
  • 120 Mesaje:
  • Sex:Feminin

Postat 19 February 2007 - 03:39 PM

Varsta Pamantului este un subiect mereu discutat intre crestini si oameni de stiinta. Adeptii teoriei evolutioniste sustin ca Pamantul ar avrea vreo 4,55 miliarde de ani, iar creationistii ca ar avea cateva mii.
Am urmarit ieri o conferinta pe aceasta tema, care mie personal mi-a raspuns la multe intrebari. Am fost super entuziasmata de informatiile aflate si am inceput sa caut pe net mai multe. Asa am dat peste "filmuletul" asta de pe youtube. Prezentarea pare facuta de acelasi tip, cu ceva ani in urma, dar ideile sunt aceleasi.

Merita sa il urmariti indiferent de ce parte sunteti, pentru ca sunt informatii importante si care pot fi verificate, nu sunt numai vorbe. Atat doar...asezati-va comod pentru ca dureaza 2 ore. :grin:

The Age of the Earth

name="wmode" value="transparent"> type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" width="425" height="350">

#2 Amazoana

Amazoana

Lama

• Membri
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5140 Mesaje:
  • Din:Constanta
  • Dispozitie:Happy!
  • Sex:Feminin

Postat 20 February 2007 - 10:58 AM

Abia astept sa ajung diseara acasa sa vad filmultetul, ca sunt la serviciu....

#3 Ilie&Ioan

Ilie&Ioan

Amiba

• Membri
  • 49 Mesaje:
  • Sex:Masculin

Postat 15 April 2008 - 01:04 PM

Varsta Pamantului este un subiect mereu discutat intre crestini si oameni de stiinta. Adeptii teoriei evolutioniste sustin ca Pamantul ar avrea vreo 4,55 miliarde de ani, iar creationistii ca ar avea cateva mii.
Am urmarit ieri o conferinta pe aceasta tema, care mie personal mi-a raspuns la multe intrebari. Am fost super entuziasmata de informatiile aflate si am inceput sa caut pe net mai multe. Asa am dat peste "filmuletul" asta de pe youtube. Prezentarea pare facuta de acelasi tip, cu ceva ani in urma, dar ideile sunt aceleasi.

Merita sa il urmariti indiferent de ce parte sunteti, pentru ca sunt informatii importante si care pot fi verificate, nu sunt numai vorbe. Atat doar...asezati-va comod pentru ca dureaza 2 ore. :grin:

The Age of the Earth

Te rog frumos scrie un rezumat al acestui film.

Intrebare:Ce varsta are DUMNEZEU?

#4 silviuMarian

silviuMarian

Furnica

• Membri
  • Pip
  • 76 Mesaje:
  • Din:666
  • Dispozitie:666

Postat 12 May 2008 - 06:31 PM

Raspuns:
Dumnezeu nu are varsta :D
Dumnezeu este in afara timpului, o sa intelegem cu toti chestia asta la un moment dat, momentan e inimaginabil.
Iar pamantul ce cont cati ani are ? multi inainte :p
Peace and love!

am gasit acelas rasp de pe you tube :D vad ca, cativa inteleg chestia asta

Some people like this guy just don't understand that God is a Supreme Eternal Being and is actually not "subject" to time like us mortals are, from Gods perspective a thousand years are like a day, and a day is like a thousand years.

#5 Ilie&Ioan

Ilie&Ioan

Amiba

• Membri
  • 49 Mesaje:

Postat 13 May 2008 - 04:51 AM

Raspuns:
Dumnezeu este in afara timpului, o sa intelegem cu toti chestia asta la un moment dat, momentan e inimaginabil.

Asa este caci DUMNEZEU n-are nici inceput si nici sfarsit.Eu cred ca in planul lui DUMNEZEU,pamantul a existat si va exista vesnic cel putin sub forma spirituala.
Eu sunt Crestin ortodox.

Intrebari:
-Pana cand va exista pamantul?
-Crezi ca pamantul are un Suflet?

#6 silviuMarian

silviuMarian

Furnica

• Membri
  • Pip
  • 76 Mesaje:
  • Din:666
  • Dispozitie:666

Postat 13 May 2008 - 12:08 PM

Raspuns:

Asa este caci DUMNEZEU n-are nici inceput si nici sfarsit.Eu cred ca in planul lui DUMNEZEU,pamantul a existat si va exista vesnic cel putin sub forma spirituala.
Eu sunt Crestin ortodox.

Intrebari:
-Pana cand va exista pamantul?
-Crezi ca pamantul are un Suflet?

True:D Dumnezeu n-are inceput nici nu va avea sfarsit iar sufletul este etern, dak stai sa te gandesti la moarte, eu unu nu cred in moarte sa imi dovedeasca cineva ca exista asa ceva, poate cineva ?
Ma gandeam eu, de fapt materia nu se poate crea nici distruge, tot ce este se compune si descompune ca iar sa se compuna sub alta forma, deci pamantul nu are "moarte"cel mult se poate dezintegra sa formeze altceva, si Gaia ( pamantul ) cred ca are suflet si zic ca degeaba se dezintegreaza cand o fi pt ca sufletul este etern si nu va pieri niciodat, asa si cu noi oameni, trupul din tarana e facut (practic chiar din tarana...)
si in tarana se duce ( pe bune trupul chiar se duce in tarana ) si o sa ajute o planta sa creasca sau nish viermi sa creasca.
Dar sa nu va pese pentru ca noi suntem atasati de trup acum dar cand trupul moare sufletul se dezataseaza de trup ... deci oricum nu peri, aia care spersa sa piara intr-o zi imi pare rau pt ei, vom exista mulllt. mulllt ba chiar foarte mult, mai bine zis etern :D
De cand e mort Traian si Decebal ? hmm sa stiti ca inca e mort :p si va fi mort destul de mult ( etern ) el e prin cealalta lume acu, nush ce o face poate ne face cu mana si noi nu il vedem, dar va fi acolo mult timp, si unde vei ajunge, rai sau iad, tre sa te decizi de pe acum, pt ca vei sta foarte mult acolo, a fi etern chinuit nu imi suna prea comfortabil, sti :D adik ma rog :p

deci am zis pamantul va exista etern nu cont sub ce forma, si oricum cred ca pamantul are Suflet si oricum va exista etern dak materia se va reface in altceva :D

Am un prieten care a spus ca lui ii place Demoni si sabi si armuri de demon el se joaca mult jocuri:P
si i-am zis pei cum o sa stai tu etern chinuit, sa zicem ca te arde etern, el mi-a rasp pei ma obijnuiesc cu durerea .... aha ... mda vezi sa nu, ia stai la curent 220 v sa vad dak te obijnuiesti =)))))

Eu incerc sa fac cat mai multa sa inteleaga ca exista Dumnezeu si ne-a dat sa invatam nish lecti ca sa avem viata eternasi chiar vrea sa avem viata eterna in rai, raul nu vrea, raul vrea sa fie Dumnezeu, si normal ca nu o sa poata niciodata "job'staken", iar noi suntem in in asemanarea Lui Dumnezeu, si raul il uraste pe Dumnezeu si omul, dc uraste omul ? pentru ca ii amintim de Dumnezeu, deaia vrea sa ne chinuie cat mai mult, sa isi verse nervi pe noi
Hai, peace and love!
poops la toti :*
si Ilie&Ioan nu mai iti pune sau pune altora intrebari care nu au rasp, iti pierzi timpul, chiar crezi ca e om ce iti poate rasp la intrebari ce numai Dumnezeu poate raspunde? om fi noi in chipul si asemanarea Lui dar nu avem nici un pic din cunostinta pe care o are El ^_^ o sa afli candva oricum, acu dute pe afar si date cu bicicleta, role, skate sau fa o plimbare singur cu prieteni sau cu gagica ^_^ si nu uita sa imprasti Iubire neconditionata, asta cred eu ca suntem aci sa invatam, Isus ne iubeste neconditionat sa nu uiti !
noi iubim cu multe conditi, nu ca suntem defecti, dar nu avem cunoastere, deschideti inima (metaforic :p ) ciao !

#7 Ilie&Ioan

Ilie&Ioan

Amiba

• Membri
  • 49 Mesaje:

Postat 13 May 2008 - 12:59 PM

In aceasta viata suntem unii mai in varsta,iar altii mai tineri si din pacate sunt prea multi tineri care nu au nici un respect fata de ei insisi si de cei de seama lor,iar pe batrani nu-i respecta si tu nu uita ca vei ajunge si tu la batranete in aceasta viata si te vei reintrupa si ai grija cum te porti pe pamant in viata aceasta si invata cat timp mai ai de invatat,astfel ca in viata viitoare sa poti pleca cu tot cu trup si sa fii vesnic cu DUMNEZEU. Sufletul este nemuritor,dar se intrupeaza mereu pana cand va intelege ca este Dumnezeu facut de DUMNEZEU si ca trebuie sa faca voia lui DUMNEZEU.
Daca nu te intereseaza ce scriu nu raspunde,iar daca raspunzi,raspunde cuvincios ca astfel sa dovedesti ca esti un om al Pacii si Iubirii Dumnezeiesti.

Stii tu ce varsta ai de la facerea Sufletului tau de catre DUMNEZEU?Stii tu ce varsta am eu de la facerea Sufletului meu de catre DUMNEZEU?
Crezi in reintrupare?

Si daca stii atunci raspunde,iar daca nu stii atunci mai bine nu raspunde si asteapta sa-ti raspund eu.

0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi